Щастието е в малките неща, които за хлапетата значат толкова много
Снимка: Guliver / Getty
Най-прекрасното нещо, което можем да дадем на децата си, е време и внимание. Моментите, прекарани заедно, остават в паметта им дълги години и ги зареждат с топлина и щастие.
Детето, както и възрастните, има не само физически, но и емоционални нужди. Когато е спокойно, уверено в себе си и в света около себе си, е щастливо и изпитва радост с всяка своя клетка. Приготвяне на вечеря заедно, забавни настолни игри, четене на книги преди лягане - всяко семейство има свои собствени традиции и любими занимания, които градят основана на емоционалното здраве на хлапетата.
Връзката родител-дете е история за цял живот. По силите ни е да направим тези взаимоотношения радостни, отговорни и здрави.
Ето пет основни нужди на детето, които трябва да бъдат удовлетворени.
Безопасност
Ако искаме да изградим отношения на доверие с детето, трябва да му предоставим психологическа безопасност. Нищо сложно: да общуваме с него с уважителен тон, да проявяваме съчувствие и разбиране, вместо да го осъждаме и думите „Нали те предупредих?!“
Когато едно дете е под властта на емоциите (без значение какви), и ги показва, трябва да ги приемете и да го подкрепите. Станете надеждна опора за него, в момента, когато се нуждае от това. В емоционално безопасна среда то само ще дойде при вас, за да търси подкрепа.
Модел за поражение
„Не възпитавайте деца - те винаги ще приличат на вас. Възпитавайте себе си ”- кой не е чувал тази известна фраза!
Знаете ли как да се грижите за себе си? Имате ли достатъчно вътрешни ресурси, за да се справите със силните си емоции?
Вие давате пример на децата ден след ден, така че най-добрият начин за укрепване на емоционалното им здраве е като си осигурите собствен психологически комфорт.
Снимка: Guliver / Getty
Внимание
Когато детето иска да сподели нещо, оставете работата настрана и му обърнете нужното внимание. Много семейства имат специален ритуал преди лягане – родители и деца споделят своите мечти, тайни, тъжни и щастливи моменти от изминалия ден.
Можете предварително да измислите въпроси или теми за дискусия с детето си, например, можете да фантазирате за държава - измислена или реална, която всеки от вас би искал да посети.
Или си представете каква суперсила искате да имате и защо.
Защита
Искате да предпазите детето от „комуникацията“ с различни джаджи. Опитвате да „филтрирате“ голяма част от информацията, преди тя да стигне до него.Трудно е да намерите средна позиция по този въпрос.
Доказано е, че психиката му не е достатъчно зряла за лавината информация, която го връхлита всеки ден. Защитата му от това претоварване също е отговорност на родителите.
Приемане
Нашите деца искат да ги приемаме такива, каквито са, и да не ги сравняваме с другите. „Виж, колко е добра Петя. Ангел си връзва сам връзките на обувките“ - дори тези на пръв поглед невинни фрази подкопават самочувствието на детето и го нараняват.
То се нуждае от безусловна любов и приемане и може да възприеме вашите думи по различен начин.
Задачата на възрастния е да постави граници и да обясни какво е добро и какво е лошо.
Всеки има право на грешка. „Това може да се случи на всеки - нека помислим как да го поправим“ - тази фраза ще даде на хлапето усещане, че въпреки грешките, които допуска в живота, родителите му го обичат, ценят и са готови да го подкрепят в по всяко време.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари