Как да се подготвим за този период, без стрес
Жена в менопауза. Снимка: Shutterstock
Менопаузата е естествен етап в живота на жената. Настъпва някъде около 45-ата година. Понякога се случва доста по-рано, друг път едва след 55, но винаги има елемент на изненада. Ако обаче жената е подготвена, има шанс да изживее този период по-спокойно и комфортно.
Жена, която лежи на легло. Снимка: Shutterstock
Кога да очакваме менопаузата
Менопаузата обикновено настъпва на възраст между 45 и 55 години. Този процес обаче не се случва за една нощ – има етап на преход – предменопауза, която може да продължи от няколко месеца до няколко години, обяснява д-р Наталия Артемонова.
По това време тялото постепенно намалява производството на хормони и цикълът става „капризен“ - закъснява, прескача, избързва ...
Менструацията не изчезва за един ден. Това може да продължи няколко месеца или години.
Един от маркерите за предстояща менопауза се счита за ниско ниво на антимюлеров хормон (AMH), но изследването му не дава точна прогноза на каква възраст да очаквате менопаузата.
Ниското ниво на хормона (по-малко от 1-1,2 ng / ml) може да означава, че жената има намален яйчников резерв. Това значително намалява шансовете за зачеване на дете, но не означава, че менопаузата ще настъпи утре.
Нивата на други хормони също могат да се променят, например FSH (фоликулостимулиращ хормон) се увеличава и естрадиолът рязко намалява.
Често жените не забелязват първите признаци – горещи вълни, нервност, безсъние, нереводен менструален цикъл. Но понякога някои от тези признаци отсъстват, но жената започва да наддава на тегло, има ускорен пулс или високо кръвно налягане.
Във всеки случай, ако се притеснява, може да се консултира с гинеколог.
Какви симптоми трябва да очаквате?
Всяка жена е уникална и симптомите могат да варират, но най-честите промени включват:
1. Горещи вълни и нощно изпотяване. Тези внезапни пристъпи на топлина, които могат да бъдат придружени от зачервена кожа и повишено изпотяване.
2. Промени в настроението и раздразнителност - хормоналните промени влияят на емоционалното състояние, така че тревожността, сълзливостта и умората могат да станат чести спътници.
3. Промени в съня. Заради понижените нива на естроген жената страда от безсъние или повърхностен сън.
4. Суха кожа и лигавици. Това се отнася не само за кожата на лицето и тялото, но и за интимната зона. Вагиналната сухота може да причини дискомфорт.
5. Наддаване на тегло и промени във фигурата. Метаболизмът се забавя, така че излишните килограми могат да се натрупат по-бързо.
6. Намалена костна плътност. Увеличава се рискът от остеопороза, което изисква внимание към храненето и физическата активност.
Жена, която лежи с ръце на главата. Снимка: Shutterstock
В допълнение към обичайните симптоми са възможни и неочаквани прояви на менопаузата. Някои жени ги забелязват, но симптомите са толкова нехарактерни, че пациентите често подозират, че имат различни заболявания, включително деменция.
1. Уголемяване на гърдите и корема. Заради наддаването на тегло, гърдите и корема се увелечават.
2. Когнитивните способности намаляват. Възможно е жената да стада от разсеяност, проблеми с паметта и концентрацията.
3. Промени в състоянието на кожата и косата. Косата може да стане по-тънка и кожата - по-малко еластична.
4. Промени във възприятията на миризми и вкусове. Някои жени отбелязват, че познатите храни започват да имат различен вкус.
5. Болки в ставите. Намалените нива на естроген правят ставите не така гъвкави и са по-уязвими.
Въпреки че менопаузата е неизбежна, има неща, които можете да направите, за да направите прехода по-комфортен.
Балансирано хранене. Включете в менюто си повече храни, богати на калций, витамин D и фибри. Избягвайте излишната захар и трансмазнини.
Физическа активност. Редовното ходене, йога, плуване или фитнес помагат за поддържане на здравето на сърцето, костите и нервната система.
Управление на стреса. Медитацията, дихателните упражнения и любимите хобита ще ви помогнат да се справите с промените в настроението.
Редовни посещения при лекар. Гинекологът ще ви помогне да оцените състоянието на тялото и, ако е необходимо, да предложи поддържаща терапия.
Поддържане на интимното здраве. Използването на специални овлажнители ще помогне да се избегне дискомфорт.
Хормонална и нехормонална терапия. В някои случаи вашият лекар може да препоръча специални лекарства за облекчаване на симптомите.
Менопаузата не е краят на активния живот, а просто нов етап.
Промените са неизбежни, но ако се подготвите правилно, можете да преминете през този период спокойно.
Грижете се за себе си, слушайте тялото си и то определено ще ви благодари.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари