Ако сте предупредени и разчитате знаците, вие ще сте „въобръжени“ и донякъде защитени
Мъж и жена говорят разгорещено. Снимка: Shutterstock
Всеки се е сблъсквал с емоционално изнудване: от родителите си („Когато вечер закъсняваш, цяла нощ не спя!“), от партньора („Ако прекарваш толкова време в офиса, ще се наложи да се разделим!“), от страна на колеги и дори на случайни познати.
Тези манипулатори се държат различно - някои открито заплашват, докато други, напротив, сякаш се опитват нежно да ви влязат под кожата, но в крайна сметка опитват да ви принудят да направито това, което те искат.
Има четири вида емоционални изнудвачи . Важно е да ги разпознавате, за да имате стратегия и „оръжия“ да се предпазите и защитите. Анализ на основните типажи прави психолог.
Мъж обяснява на жена си какво иска от нея. Снимка: Shutterstock
Той директно казва какво трябва да направите и какво наказание ще последва, ако не се съобразите.
Например, оженили сте се за прекрасен човек, родили сте дете и сте прекарали известно време в отпуск по майчинство. Уморена сте от грижите по детето и стоенето вкъщи и решавате, че е време да се върнете на работа. Съпругът ви обаче не е на това мнение.
Той е убеден, че идеалната съпруга е тази, която си седи вкъщи и се грижи за децата. Ако не сте съгласни с това, ви очаква „наказание“ . Той може да ви заплаши с развод, да ви остави без пари ... , за да ви накаже.
От вас се очаква да се подчините, а не да спорите.
Този тип емоционални терористи най-много прилича на класическите насилници, така че не е изненадващо, че техните жертви изпитват едновременно страх и гняв.
Отношенията с такъв човек са от типа родител-дете, където вие винаги се оказвате в позицията на детето: вашата задача е да се подчинявате, а не да спорите.
За разлика от тези, които се опитват да наказват, този тип манипулатори насочват гнева към себе си – те пак наказват, но заплашват, че ще наранят себе си.
Ето една примерна ситуация: Съпругът ви смята, че трябва да прекарате всички уикенди заедно. Ако имате други планове, веднага чувате обвинения, че връзката няма стойност за вас, че не го обичате достатъчно и сигурно планирате да го напуснете.
В желанието си да ви принуди да направите това, което той иска – тоест да прекарате деня с него – той може да стигне дотам, че да каже неща като „Не мога да живея без теб“ или „Ако си тръгнеш, ще умра!“
Ако „наказващият“ се опитва да ви накара да се почувствате като дете, „жертвата“ прави точно обратното – иска вие да поемете цялата отговорност – както за връзката ви, така и за неговото лично щастие. В противен случай той или тя със сигурност ще съсипе живота си, а вие ще сте виновни за това (от негова гледна точка).
Именно тези хора най-често заплашват със самоубийство, като по този начин държат близките си в постоянно напрежение.
Завимислен мъж. Снимка: Shutterstock
Представете си, че вие сте ришили да прекарате вечерта с приятелите си, а съпругът ви внезапно помръква и престава да говори с вас. На всички въпроси какво става, той отговаря, че „всичко е наред“, но в същото време продължава тихо да въздиша и да се държи така, сякаш някой е умрял. Дори ако се откажете да излезете и да не отидете на срещата, ситуацията няма да се промени. Той ще продължи да страда, внушавайки ви чувство за вина.
Този тип хора очакват да четете мислите им и да задоволявате всичките им нужди. Ако не успеете да направите това - и най-вероятно не четете мисли - "мъченикът" ще страда още по-дълбоко и ,разбира се, вината ще е само ваша.
Той е най-опасният вид манипулатори, защото неговото изнудване е най-трудно за разпознаване. Той ще ви обещае облаги, планини от злато, само, ако направите всичко както той го иска. Но няма да получите точни инструкции и най-вероятно ще сгрешите. Това означава, че не заслужавате никаква награда и вие сте виновни за това.
Правилата на играта са непрозрачни, а вие сте напълно омагьосани и мечтаете за награда.
Прост пример: обещава ви повишение, ако направите добър оборот в магазина, в който работите. В същото време не получавате ясени указания и дори да спечелите два пъти повече от миналия месец, ще чуете: „Браво, но очаквахме различни резултати. Нека отложим повишението ти малко, може би до тогава ще направиш точно това, което искаме от теб.“
Следващия месец ще се опитате да подобрите представянето си няколко пъти, но пак няма да получите повишение.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари