За терапевтичната сила на фантастичните истории разказва психолог
Майка чете приказка на детето си. Снимка: Shutterstock
Всички, и малки, и големи обичат приказките.
Фантастичните истории ни пренасят в един измислен свят и често ни помагат не само да се успокоим и усмихнем, но ни дават път към решение на важни житейски проблеми.
За терапевтичната сила на фантастичните истории и за ползата от тях разказва психологът Олга Минчина.
Майка чете приказка на детето си. Снимка: Shutterstock
Приказкотерапията е направление в психологията, при което приказките се използват за решаване на психологически проблеми. Чрез метафори и символи те ни помагат да разберем и анализираме своите преживявания и да намерим изход от трудни ситуации.
Приказките не са просто забавление, а мощен инструмент за поддържане на психичното здраве.
Приказките ни помагат да се поставим на мястото на героите, да разберем техните чувства и мотиви, което от своя страна допринася за развитието на емоционалната интелигентност. А тя е важен елемент, свързан със способността на човек да разпознава собствените си емоции, както и чувствата на другите хора. Тя ни помага да приемем емоциите си, да разберем намеренията и настроението на събеседника.
Приказките често съдържат символични сюжети, отразяващи вътрешни конфликти и страхове. Чрез метафорите те ни помагат да осмислим сложните преживявания.
Например историята за Червената шапчица може да символизира страх от неизвестното или необходимостта да бъдем внимателни.
Приказките обикновено имат щастлив край. Слушайки ги, децата разбират, че дори в трудни ситуации има изход. Основното е да не се отказват и да продължат напред.
Приказките стимулират въображението, помагат да си представим нови светове и ситуации, което е полезно за развитието на творческото мислене.
Развитото въображение позволява да гледаме на различни житейски ситуации по нестандартен начин и да намираме по-ефективни решения.
Майка чете приказка на детето си. Снимка: Shutterstock
Приказките помагат на деца и възрастни да се справят с кризите, свързани с възрастта, като предлагат модели на поведение и решения на проблемите.
Например известната приказка „Грозното патенце“ помага на детето да приеме себе си и да разбере, че да си различен е нормално и не е лошо.
Приказките помагат за разширяване на речниковия запас, за подобряване на паметта и аналитичните умения.
Детето се научава да изгражда логически връзки.
Приказките изпълняват важна психологическа и образователна функция, тъй като ни помагат да разберем себе си и света около нас.
Формират морални ценности. Приказките често съдържат морални поуки (доброто тържествува над злото, колко е важно да си честен и т.н.), което помага за формирането на система от ценности. Именно тази система играе ключова роля в човешкия живот, като формира основата за вземане на решения, поведение, взаимоотношения и самоидентификация.
Помагат за преодоляване на трудности. Приказките показват, че трудностите са част от живота и могат да бъдат преодолени. Те ни учат да не се предаваме при първия провал, а да вървим напред, дори когато нещо не се получава.
Вдъхват вяра и приемане на себе си. Приказките ви вдъхновяват да повярвате в себе си и да приемете уникалната си личност, без да се опитвате да подражавате на другите. Ярък пример е приказката „Грозното пате“.
Дават идеи за екипна работа. Съвместните усилия помагат да се постигне повече. Например в приказката "Дядо ряпа вади" героите успяват в работата си благодарение на работата в екип.
Сочет ни какви могат да бъдат последствията от нашите действия. Всяко действие има последствия и е важно да се преценят рисковете.
Например в „Спящата красавица“ принцесата потъва в дълъг сън, след като се убожда на вретено, а Снежанка, след като отхапва отровната ябълка.
Помагат да преодолеем страховете. Всички страхове могат да бъдат преодолени, ако съберете смелост и се изправите лице в лице с тях.
Показват колко важно е семейството и приятелството. Приказките показват колко важна е подкрепата от близките, за да се справим с трудностите.
Развиват критичното мислене. Приказките ни учат да анализираме действията на героите и да правим изводи.
Например в приказката "Котаракът в чизми" героят използва хитрост и изобретателност, за да постигне успех.
Учат на гъвкавост. Животът е пълен с изненади и е важно да можете да се адаптирате към новите условия.
Например в приказката "Снежанка и седемте джуджета" Снежанка се адаптира към живота с джуджетата, което й помогна да оцелее.
Показват стойността на любовта и добротата. Любовта и добротата са най-мощните сили, които могат да променят света.
Например в приказката "Спящата красавица" любовта събужда героинята от дълъг сън.
Приказките ни зареждат с мъдрост, дават ни важни житейски уроци по достъпен и разбираем начин. Те ни помагат да развиваме емоционалната си интелигентност, да се справяме с трудностите, да вярваме в себе си и да ценим доброто.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари