Пробвайте с ефекта на Пратфол
Млади хора разговарят на кафе. Снимка: Getty
Редом с човек с високо самочувствие, който непрекъснато се изтъква, хвали и демонстрира само силните си страни, повечето хора се чувстват несигурни. И естествено избягват такава компания.
Но, ако някой прояви несъвършенството или така наречения ефект на Пратфол, веднага печели симпатии.
Когато не се стремим да изглеждаме перфектно, а допускаме малки грешки, всички ни приемат по-леко и естествено.
Това не е някаква нова мода, а метод, доказан от десетилетия.
Методът е описан за първи път през 1966 г. от Елиът Арънсън, американски социален психолог и доктор по психология в Станфордския университет.
В експеримента на Арънсън участниците слушали записи на интервю с изключително компетентен човек. В една версия на интервюто той случайно разлял кафе върху себе си (несъвършенство). Участниците го оценили много по-високо от този , който въобще не допуснал грешки.
Както обяснява клиничният психолог Денис Долгов, показвайки слабостите и признавайки грешките, човек вдъхва повече доверие.
Докато тези, които демонстрират само силните си страни, изглеждат недостъпни и твърде перфектни. А това пречи за изграждане на по-близки отношения.
Освен това признаването на грешките и несъвършенствата може да намали вътрешното напрежение и стреса, свързани с необходимостта човек винаги да е перфектен. И в общуването той ще се чувства по-спокоен, а това ще му помогне да установи естествен контакт със събеседника си.
„Несъвършенствата ви правят по-човечни и истински. Това може да увеличи вашата привлекателност в очите на другите хора, тъй като те ви виждат като реална личност, а не като идеализиран образ“, казва психологът.
Млади хора разговарят. Снимка: Getty
Забелязали ли сте, че има хора, които привличат вниманието и се харесват на почти всички? Често ги наричат душата на компанията, приписват им естествен чар и се смята, че имат някаква харизма.
Подобно поведение обаче може да бъде научено. И ще е от полза за всеки.
1. Те излъчват любов към себе си и другите. Любовта към себе си отключва вътрешната им красота, а любовта към другите прави живота им по-пълноценен.
2. Те непрекъснато работят и се реализират - винаги са заети с нещо и не ограничават обхвата си от интереси и дейности. И това се отнася не само до работа.
3. Не зациклят върху своите недостатъци и не акцентират на недостатъците на другите. Те ги забелязват, но внимават с поведението си и ги избягват.
4. Контролират емоциите си. Те не позволяват емоциите да управляват състоянието им. Справят се със стреса конструктивно, гъвкави са и не позволяват на трудностите да ги пречупят.
5. Шегуват се и се смеят. Хуморът им позволява да разглеждат житейските ситуации от нестандартен ъгъл. Той е проява на спонтанност, постоянна вътрешна изобретателност и желание да възприемат новото.
6. Те се държат естествено, леко и непринудено. Ако нещо трябва да се направи, те ще го направят без излишни обяснения и извинения.
7. Обръщат специално внимание на общуването. Така привличат другите. Спазват определени правила при общуване – например да не прекъсват, да не критикуват и да правят комплименти.
8. Гъвкави са в оценките. Те не делят хората на добри и лоши. Те гледат на човека и на обстоятелства от различни ъгли и се отнасят към всичко спокойно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари