Детето има налеп в гърлото – какво трябва да знаем

Кое причинява появата на плаки и най-отличителните симптоми

04 октомври 2024 г.
Детето има налеп в гърлото – какво трябва да знаем

Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.

Снимка: Shutterstock

Плаките в гърлото са много често срещана инфекция, особено при деца, причинена от бактерията Streptococcus. Първоначално разстройството се проявява като обичайно възпалено гърло, често с леко раздразнение, последвано от по-значителна болка, свързана със затруднено преглъщане и (често, но не винаги) треска.

В този случай повишаването на вътрешната телесна температура има за цел да стимулира естествената защита на тялото от инфекция. Диагнозата често се поставя след посещение, но понякога лекарят може да поиска специфичен тест (фарингеален тампон) или кръвни изследвания (кръвна картина), за да потвърди бактериалния фарингит.

Белите налепи по сливиците са един от отличителните белези.

Снимка: Shutterstock

Какво представляват

Плаките в гърлото са една от най-честите клинични форми на проявление и класификация на инфекциите. Характеризират се с наличието на бели налепи от гной (гноен ексудат) на нивото на сливиците.

Антителата, образувани в сливиците (които са част от имунната система) предпазват човешкото тяло от външни инфекции, въпреки че понякога могат да възникнат ситуации, при които те могат да се възпалят и по повърхността им да се наблюдават малки жълтеникаво-бели петна, пълни с гной . Това състояние се нарича бактериален фаринготонзилит или „плаки в гърлото“.

Заразни ли са плаките

Тонзилитът е заразно заболяване и се предава лесно от един човек на друг. Знаем, че в детските градини и училищата е достатъчно само едно дете да се разболее, за да се разболеят и останалите. Пътят на предаване обикновено е директен (т.е. по въздуха) и индиректен (чрез контакт със замърсени предмети).

Когато човек, страдащ от тонзилит, диша, кашля или киха, той изхвърля капчици, съдържащи патогени. Инфекцията възниква при вдишване на въздух, съдържащ инфекциозни частици или при контакт на тези агенти с кожата, носа, очите, устата или други лигавици.

Симптоми на заболяваето

Тонзилитът в много случаи се бърка с настинка или грип, тъй като симптомите му са подобни на тези на други заболявания. Освен това понякога имат едни и същи причини. Най-честите признаци на тонзилит са:

  • възпалено гърло (одинофагия) и затруднено преглъщане
  • бактериите и вирусите причиняват възпаление на сливиците, поради което автоматично се появяват затруднено преглъщане, болка в гърлото или усещане за парене
  • при децата това състояние може да затрудни пиенето на течности и храненето
  • често при преглед на сливиците на болен пациент може да забележите, че те са подути, зачервени (възпалени) и имат бели петна с гной
  • треска: тялото се опитва да се защити от атаката на бактериите и вирусите чрез повишаване на температурата до над 38 градуса
  • болки в ушите. Тъй като има канал (Евстахиева тръба), който свързва фаринкса и вътрешното ухо, заболяването, което започва от сливиците, може да достигне до носа, устата и ушите
  • главоболие: болката в сливиците може да причини мигрена, която е тежка и трудна за пренебрегване
  • лош дъх: бактериите са отговорни за неприятната миризма, особено в случаите на хроничен криптичен тонзилит (хроничен тонзилит или казеозен тонзилит)
  • промяна в тона на гласа. Сливиците се намират близо до гласните струни и автоматично влияят върху движението на гласните струни и яснотата на гласа. Тези, които страдат от тонзилит, имат дрезгав глас и в някои случаи могат временно да загубят способността си да издават звуци
  • затруднено движение на врата. Поради силна болка и възпаление, движението на врата става затруднено, тъй като е придружено от болка. Много често това заболяване е пряко свързано и с подути латероцервикални лимфни възли, които се увеличават по обем и изглеждат чувствителни при палпация
  • диспнея: представлява затруднено дишане и е често срещан симптом в случаи на тонзилит, поради увеличаване на масата на жлезите. При възрастните обикновено не е повод за безпокойство, докато при децата трябва да се обърне задължитело внимание
  • ринорея. Наличието на назален секрет, често не е нищо повече от ясен симптом на коинфекция на лигавицата на носа (преди или след гърлото). При малките е свързано с усещане за запушен нос.
  • висока температура. На теория всяка инфекция, причинена от агент, независимо дали е бактериален или вирусен, може да предизвика естествен отговор от тялото под формата на висока температура. Но не е задължително.

Причини и рискови фактори

Белите петна по сливиците често се появяват поради инфекция на гърлото. Може да има няколко възможни причини, включително:

Инфекциозна мононуклеоза

Вирусът Epstein-Barr причинява мононуклеоза. Това е инфекция, която се разпространява чрез слюнката, поради което понякога се нарича „болест на целувката“.

Стрептококова бактерия

Стрептококите причиняват „стрептококов фарингит“, което е заразно заболяване. Най-честият причинител е бактерията Streptococcus Pyogenes. По-често засяга децата, но често се среща и при юноши и възрастни.

Грип

Бактериите често се разпространяват чрез контакт с капчици от кихане или кашляне на заразен човек.

Фарингит или тонзилит

Тонзилитът е общ термин, който се отнася до инфекция на сливиците. Тази инфекция обикновено възниква поради S. pyogenes, но други бактерии или вируси също могат да я причинят, статистически много по-често.

Орална кандидоза (млечница)

Това е гъбична инфекция, която се появява в устата, а гъбичките Candida albicans са най-честият причинител. Хората с потисната имунна система са изложени на по-голям риск от гъбични инфекции в устата. Тези, които са приемали антибиотици или имат неконтролиран диабет, също са изложени на повишен риск. Candida може да бъде причинена и от употребата на инхалаторни стероиди, без пациентът да изплакне устната кухина.

Камъни на сливиците

Камъните на сливиците или тонзилолитите са калциеви отлагания, които се образуват в малките пукнатини на сливиците. Те възникват поради натрупване на хранителни частици, слуз и бактерии.

Пиенето на повече течности помага в лечението.

Снимка: Shutterstock

Как да си помогнем при плаки в гърлото

Освен лечението, предписано от лекаря, пациентът трябва да вземе мерки по отношение на храненето и факторите на околната среда, които могат да влошат симптомите. Тези мерки включват:

Пиене на повече течности

Съкращава периода на оздравяване. Добри варианти са горещият билков чай, подсладен с мед, и горещите бистри супи. Полезно е имного студеното кисело мляко и сладоледа, които успокояват възпаленото гърло. Цитрусовите сокове, като грейпфрут, портокал или лимон, могат да раздразнят гърлото, и е по-добре да се избягват.

Овлажняване на въздуха

Когато въздухът е сух, бактериите и вирусите се размножават по-бързо. За здравето на дихателните пътища е важно нивото на влажност в дома да се поддържа между 50 и 55%.

Гаргара със солена вода

Солта има антибактериални свойства, а гаргарата с чаена лъжичка сол, разтворена в чаша топла вода, може да облекчи тонзилита.

Почивка

Помага на тялото да насочи всичките си сили за елиминиране на патогените.

Избягване на цигарите (за родителите)

Цигареният дим съдържа стотици токсични вещества, които дразнят дихателната система. Излагането на цигарен дим, активно или пасивно, трябва да се избягва напълно.

Деси Тодорова по материали от My personal trainer

Здраве

Хрема, кашлица, болки в гърлото - какво стои зад феномена „често боледуващо дете”

Здраве

13 продукта, подходящи при болки в гърлото

Още от Здраве

Нервният срив е защитна реакция на организма.

Снимка: Shutterstock

Предотвратяване на депресии - защо нервният срив може да е полезен предупредителен сигнал

Лошите навици, свързани с технологичните устройства, също вредят на очите и могат да причинят астигматизъм.

Снимка: Shutterstock

Астигматизмът може да засегне дори децата

Грижите за детските зъби са изключително важни и трябва да стартират от ранна възраст.

Снимка: Medical Dent

Какво трябва да знаем за зъбките на децата

През уикенда спортувайте с децата – така комбинирате с игра и време за тях.

Снимка: Shutterstock

Как да намерите време за спортуване

Снимка: Getty

Тревожни сигнали в развитието на детето от 1 до 3 години

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.

Снимка: Shutterstock

Майка играе с децата си. Снимка: Shutterstock
 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка играе с децата си. Снимка: Shutterstock
 

Мнение на специалиста

Как да отгледаме усмихнато и щастливо дете

За да расте с чувство за вътрешна хармония, трябва да се придържате към тези правила

:Майка гооовори на дъщеря си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Защо е толкова важно да кажете „Не“

С какви фрази да го замените, съветва детски психолог (част 2)

Руни Мара и Хоакин Феникс. Снимка: Getty

 

Заедно

Хоакин Финикс провокира слухове за брак

Актьорите се сгодиха през 2019 г. и сега очакват второто си дете

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка, която мисли какво да свърши най-напред. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Когато времето не стига

Прости правила, които ще помогнат на мама да се справи с всичко

Майка се кара на сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Омразното „Не“

Детски психолог предлага 5 начина, по които да го кажете без назидание (част I)

Софи Търнър. Снимка Getty

Заедно

Софи Търнър с рядък коментар за самотното майчинство

Актрисата призна, че е голяма късметлийка да има около себе си хора, които й помагат за децата

Майка и бебе. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Не съм готова да бъда майка

Как да преживеете „кризата на майчинството“, съветва психолог (част 2)

Роузи Хънтингтън-Уайтли и Джейсън Стейтъм. Снимка:Getty

Заедно

Роузи Хънтингтън-Уайтли проговори за връзката си с Джейсън Стейтъм

Моделът даде интервю за Net-a-porter, в което разказа лични неща