Кое причинява появата на плаки и най-отличителните симптоми
Това заболяване е често срещано сред децата, но и възрастните не са застраховани.
Снимка: Shutterstock
Плаките в гърлото са много често срещана инфекция, особено при деца, причинена от бактерията Streptococcus. Първоначално разстройството се проявява като обичайно възпалено гърло, често с леко раздразнение, последвано от по-значителна болка, свързана със затруднено преглъщане и (често, но не винаги) треска.
В този случай повишаването на вътрешната телесна температура има за цел да стимулира естествената защита на тялото от инфекция. Диагнозата често се поставя след посещение, но понякога лекарят може да поиска специфичен тест (фарингеален тампон) или кръвни изследвания (кръвна картина), за да потвърди бактериалния фарингит.
Белите налепи по сливиците са един от отличителните белези.
Снимка: Shutterstock
Плаките в гърлото са една от най-честите клинични форми на проявление и класификация на инфекциите. Характеризират се с наличието на бели налепи от гной (гноен ексудат) на нивото на сливиците.
Антителата, образувани в сливиците (които са част от имунната система) предпазват човешкото тяло от външни инфекции, въпреки че понякога могат да възникнат ситуации, при които те могат да се възпалят и по повърхността им да се наблюдават малки жълтеникаво-бели петна, пълни с гной . Това състояние се нарича бактериален фаринготонзилит или „плаки в гърлото“.
Тонзилитът е заразно заболяване и се предава лесно от един човек на друг. Знаем, че в детските градини и училищата е достатъчно само едно дете да се разболее, за да се разболеят и останалите. Пътят на предаване обикновено е директен (т.е. по въздуха) и индиректен (чрез контакт със замърсени предмети).
Когато човек, страдащ от тонзилит, диша, кашля или киха, той изхвърля капчици, съдържащи патогени. Инфекцията възниква при вдишване на въздух, съдържащ инфекциозни частици или при контакт на тези агенти с кожата, носа, очите, устата или други лигавици.
Тонзилитът в много случаи се бърка с настинка или грип, тъй като симптомите му са подобни на тези на други заболявания. Освен това понякога имат едни и същи причини. Най-честите признаци на тонзилит са:
Белите петна по сливиците често се появяват поради инфекция на гърлото. Може да има няколко възможни причини, включително:
Вирусът Epstein-Barr причинява мононуклеоза. Това е инфекция, която се разпространява чрез слюнката, поради което понякога се нарича „болест на целувката“.
Стрептококите причиняват „стрептококов фарингит“, което е заразно заболяване. Най-честият причинител е бактерията Streptococcus Pyogenes. По-често засяга децата, но често се среща и при юноши и възрастни.
Бактериите често се разпространяват чрез контакт с капчици от кихане или кашляне на заразен човек.
Тонзилитът е общ термин, който се отнася до инфекция на сливиците. Тази инфекция обикновено възниква поради S. pyogenes, но други бактерии или вируси също могат да я причинят, статистически много по-често.
Това е гъбична инфекция, която се появява в устата, а гъбичките Candida albicans са най-честият причинител. Хората с потисната имунна система са изложени на по-голям риск от гъбични инфекции в устата. Тези, които са приемали антибиотици или имат неконтролиран диабет, също са изложени на повишен риск. Candida може да бъде причинена и от употребата на инхалаторни стероиди, без пациентът да изплакне устната кухина.
Камъните на сливиците или тонзилолитите са калциеви отлагания, които се образуват в малките пукнатини на сливиците. Те възникват поради натрупване на хранителни частици, слуз и бактерии.
Пиенето на повече течности помага в лечението.
Снимка: Shutterstock
Освен лечението, предписано от лекаря, пациентът трябва да вземе мерки по отношение на храненето и факторите на околната среда, които могат да влошат симптомите. Тези мерки включват:
Съкращава периода на оздравяване. Добри варианти са горещият билков чай, подсладен с мед, и горещите бистри супи. Полезно е имного студеното кисело мляко и сладоледа, които успокояват възпаленото гърло. Цитрусовите сокове, като грейпфрут, портокал или лимон, могат да раздразнят гърлото, и е по-добре да се избягват.
Когато въздухът е сух, бактериите и вирусите се размножават по-бързо. За здравето на дихателните пътища е важно нивото на влажност в дома да се поддържа между 50 и 55%.
Солта има антибактериални свойства, а гаргарата с чаена лъжичка сол, разтворена в чаша топла вода, може да облекчи тонзилита.
Помага на тялото да насочи всичките си сили за елиминиране на патогените.
Цигареният дим съдържа стотици токсични вещества, които дразнят дихателната система. Излагането на цигарен дим, активно или пасивно, трябва да се избягва напълно.
Деси Тодорова по материали от My personal trainer
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари