Какво трябва да знаем за зъбките на децата

Редовните контролни прегледи и професионално почистване от дентален хигиенист са от решаващо значение за здравето на зъбите при малките деца, съветва д-р Бранимир Кирилов

03 октомври 2024 г.
Какво трябва да знаем за зъбките на децата

Грижите за детските зъби са изключително важни и трябва да стартират от ранна възраст.

Снимка: Medical Dent

Medical Dent е един от водещите дентални центрове по имплантология и естетична стоматология в България. Центърът има специалисти в различни области и предлага широк набор стоматологични услуги: имплантология, ортодонтия и естетична стоматология, ендодонтия, пародонтология, детска стоматология. В клиниката се използват най-актуалните и ефективни технологии, протоколи и процедури във всички сфери на лечението. Детското отделение в клиниката е проектирано така, че да предразполага децата и да им предостави нужния комфорт и забавления.

В Medical Dent децата се чувстват уютно.

Снимка: Medical Dent

Основател и управител на клиниката е д-р Бранимир Кирилов - дентален лекар, имплантолог и орален хирург, който посвещава повече от 25 години  на хармоничната и завършена усмивка, която носи увереност, спокойствие и комфорт. Д-р Кирилов е един от основоположниците на съвременната имплантология в България, лектор на множество конгреси, ръководител на първия учебен център по имплантология IFZI в България. Ето какво съветва той родителте за техните деца.

Д-р Бранимир Кирилов

Снимка: Medical Dent

Д-р Кирилов, често ли страдат млечните зъби на Вашите малки пациенти, кои са най-разпространените състояния и как ги лекувате?

Най-честите състояния, от които страдат млечните зъби са кариес, травма и ортодонтска деформация. Кариесът е заболяване, предизвикано основно от диетата. Обръщам внимание на родителите към темата за това как захранват детето си. Избягвайте храните, съдържащи захар възможно най-дълго, защото пристрастяването от невръстна възраст води до тежки последици върху общото здраве, а от там и върху здравето на зъбите. Не възнаграждавайте с продукти съдържащи захар. Нека първо детето да изгради по-добри навици за почистване на зъбите и когато сладките продукти неизбежно станат част от менюто му - здравето на зъбите му няма да е така застрашено, поради вече постигнатата добрата устна хигиена. За съжаление, имаме пациенти на едва 3 години с множество кариеси, вследствие на неправилна диета и лошо почистване на зъбите, които се налага да лекуваме под медицински сън. Кариесът е заразно заболяване и е проблем, когато оставим той да съжителства с постоянните зъби. Когато имаме микробите, които причиняват кариес в устата и постоянните зъби започнат да пробиват, а детето няма добри навици как да почиства зъбите си - рискът за постоянните зъби става голям.

Съветът ми към родителите е да забавят срещата със захарта и да създадат правилни мануални навици за почистване на зъбите. Освен това  - контролните прегледи са от решаващо значение. Така кариесът може да бъде диагностициран навреме, преди да бъдат заразени множество зъби. Не позволявайте в устата да има млечни зъби с кариес, защото те могат за развалят и постоянното съзъбие.

Относно травмата – тя е често срещан проблем при малките деца. За щастие травмите върху млечните зъби нямат последици върху постоянните, което позволява травмата да се овладее лесно. Тя може да бъде избит, счупен или наранен зъб. При всички случаи е добре да се потърси помощ от зъболекар, за да може да се приложи най-правилния подход спрямо проблема.

Ортодонтската деформация може да се диагностицира още на етапа на млечното съзъбие. Първите профилактични прегледи помагат да разберем дали самата захапка е правилна. Често се налага поставяне на ортодонтски апаратчета, които могат да помогнат още на етап млечни зъби. Те коригират позицията на челюстта и стимулират развитието ѝ в определена посока, за да е подготвена тя за пробива на постоянните зъби.

Силантите са иновативен начин за превенция на кариеса. Разкажете ни повече за тях.

Силантите са вариант, който родителите е добре да обмислят, ако искат да осигурят максимална защита на зъбите на своите деца.

Полезно е да знаете, че в устната кухина има зъби, които са труднодостъпни за почистване, като в резултат на това е много лесно да се натрупат микроби именно в дълбоките участъци на тези зъби. По този начин се образуват и кариесите при децата. Точно затова се препоръчва поставянето на силанти в ранна възраст – обикновено, след като поникнат всички постоянни зъбки, или когато детето е навършило 13 години.

Процедурата всъщност е изключително лека и безболезнена и на практиката, по никакъв начин не би обезпокоила детето. Течният силант се поставя в дълбокия участък на зъба, след което се втвърдява с помощта на ултравиолетова светлина. И това е всичко – малчуганът, дори няма да усети кога е приключил целият процес по поставянето.

Кога е препоръчително лечението на малките пациенти да бъде в състояние на медицински сън и какво представляват упойките за зъболечение на деца?

Винаги предлагаме обезболяване с местна упойка, за да можем да контролираме усещането за болка, която причинява страха, а от там идва и нежеланието на детето да посещава зъболекар. Контролът над болката е много важен, за да спечелим детето на наша страна. Имаме разработена техника на обезболяване, която не позволява детето да усети нищо при поставянето на упойката.

Медицинският сън е подходящ за деца, които не позволяват намеса на зъболекар, поради вече развит силен страх, както и при различни психични заболявания като Даун и др. Детето се въвежда под медицински сън без то да усети нищо и без да се създаде психотравма за него.

Кога трябва да се направи първата ортодонтска консултация? Какво лечение имате възможност да предложите?

След като са пробили млечните зъби на около 2-3 годишна възраст е добре да се направи консултация със зъболекар и ортодонт. Така на първо място създаваме правилни навици в детето, а на второ място можем да получим компетентно мнение, дали всички млечни зъби са пробили и захапката е правилна.

Около 60 процента от децата и подрастващите се нуждаят от ортодонтска намеса. В Medical Dent предлагаме решение за всеки един казус свързан с деформация на зъбите и челюстта – ортодонстски апаратчета за корекция на челюстта, алайнери и брекети за корекция на зъбите. Всички апарати се носят постоянно и точно определено време. Тук е мястото да отбележа, че ролята на родителите е огромна и те трябва да поощряват и следят за стриктното носене на тези апарати. Всяко друго своеволие намалява ефективността и удължава лечението.

Защо е необходимо ортодонтското лечение и какви са последиците, ако родителите не предприемат мерки съвсем рано?

Ортодонтското лечение е необходимо по няколко причини. Първата е, че правилната захапка чисто механично щади зъбите. Ако те са криви в годините това довежда до счупване и изтриване на зъбите. Друг проблем възникващ вследствие на ортодонтска деформация би могъл да бъде свързан с дъвкателния апарат или със ставата на долната челюст. При неправилна захапка самият контакт на челюстите прави травма в ставата и мускулите. Освен това, кривите зъби са по-трудни за почистване, а от там идва и по-лесното им разваляне.

Каква е ролята на родителите в ортодонтското лечение?

Ролята на ортодонта е да диагностицира правилно и да постави най-доброто лечение спрямо казуса. Отговорността на родителя е да постигне кооперативно поведение от страна на детето чрез правилна комуникация, изисквания и позиция към него. Доброто партньорство, между ортодонта, родителя и детето, дава добрия краен резултат. Важно е и трите страни да осъзнават важността на своя принос към лечението и това то да завърши успешно.

Вашият съвет към родителите, относно денталното здраве на децата им?

Редовните контролни прегледи и професионално почистване от дентален хигиенист са от решаващо значение за здравето на зъбите при малките деца. С тази цел създадохме отделен център от Medical Dent, специализиран в професионалното почистване и поддръжка на зъбите – Dental Care Center.

Има огромна разлика между хигиената на зъбите в кабинет и в домашни условия. Едното не замества другото и посещенията два пъти в годината за професионално почистване на зъбите, трябва да са част от денталната хигиена, както на родителите, така и на техните деца.

Когато зъбите се почистват професионално, се премахва плаката и зъбния камък, които са основните причинители на зъбните проблеми.

От зъбите се отстраняват бактериите, премахват се всички замърсявания, полират се и крайният ефект е хубава, здрава, бяла усмивка и свеж дъх. Когато детето има брекети, това почистване се прави по специален протокол и е още по-важно за това зъбите му да не образуват кариес.

Още от Здраве

През уикенда спортувайте с децата – така комбинирате с игра и време за тях.

Снимка: Shutterstock

Как да намерите време за спортуване

Снимка: Getty

Тревожни сигнали в развитието на детето от 1 до 3 години

Проучванията показват, че вегетарианската диета може да помогне за намаляване на риска от редица заболявания.

Снимка: Shutterstock

Колко полезно е да си вегетарианец

По случай 50 години от създаването на Saf-instant, компанията-производител унифицира дизайна на всички съществуващи опаковки по света.

Снимка: Лесафр България

Сухата мая Saf-instant – вече с нова, по-френска опаковка

Бъдете особено внимателни с котките.

Снимка: Shutterstock

5 неща, с които да внимавате по време на бременност

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Водещ на турнира ще бъде Камен Алипиев – Кедъра.

Снимка: 31 СУЧЕМ Иван Вазов София

Джошуа Джаксън

Снимка: Getty

Грижите за детските зъби са изключително важни и трябва да стартират от ранна възраст.

Снимка: Medical Dent

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Майка се кара на сина си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Омразното „Не“

Детски психолог предлага 5 начина, по които да го кажете без назидание (част I)

Софи Търнър. Снимка Getty

Заедно

Софи Търнър с рядък коментар за самотното майчинство

Актрисата призна, че е голяма късметлийка да има около себе си хора, които й помагат за децата

Майка и бебе. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Не съм готова да бъда майка

Как да преживеете „кризата на майчинството“, съветва психолог (част 2)

Роузи Хънтингтън-Уайтли и Джейсън Стейтъм. Снимка:Getty

Заедно

Роузи Хънтингтън-Уайтли проговори за връзката си с Джейсън Стейтъм

Моделът даде интервю за Net-a-porter, в което разказа лични неща

Разтворена книга, букет и чаша кафе. Снимка: Shutterstock

 

Майка и дъщеря. Снимка: Shutterstock

 

Здраве на семейството

Не се опитвайте да бъдете „идеална” майка

Има повче от 6 причини да не го правите

Снимка: Getty

Здраве

Тревожни сигнали в развитието на детето от 1 до 3 години

Как може да се ориентирате, че то има затруднения и изоставане (част 2)

Кейт и Лила Мос. Снимка Getty

Заедно

Кейт Мос отпразнува рождения ден на дъщеря си

Лила посрещна 22-ия си рожден ден по време на Седмицата на модата в Париж

Майка държи ръчичката на бебе. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Родих, но не се чувствам готова да бъда майка

8 съвета от психолог как да преживеете този период