Стресът, депресията, хроничната умора вредят не само на нейното здраве, но и на бебето
Бебешка ръчичка. Снимка: Shutterstock
След раждане майката е в стрес. Заедно с това в организма й настъпват огромни промени – както физиологични, така и психологически. Те не винаги преминават от само себе си, без да оставят следа.
За жената може да е трудно бързо да се адаптира и да влезе в ролята на майка. Особено с първородното дете.
Внезапната промяна в начина на живот, постоянната зависимост от новороденото и повишеното чувство за отговорност оказват влияние – настроението й рязко се променя, става раздразнителна, а умората и недоспиването са причина за чести емоционални изблици.
Майка гушка бебето си. Снимка: Shutterstock
Случва се с всяка млада майка, но това не означава, че ситуацията трябва да бъде оставена без грижи.
Бебето е много чувствително към емоционалното състояние на майката и тя трябва да се погрижи за неговия психологически комфорт като започне от себе си.
Стъпка 1: Не се опитвайте да бъдете идеалната майка. Уменията идват с опита и ако в началото не успеете, не се притеснявайте - с времето определено ще научите всичко.
Стъпка 2: Не се страхувайте да поискате помощ и да говорите за това, което ви затруднява.
Напълно възможно е вашият съпруг и роднини да не бързат да преразпределят домакинските задължения, защото не са на ясно какво се случва. Не се притеснявайте, говорете. Обяснете им, че ви трябва помощ и подкрепа.
Майка и бебе спят. Снимка: Shutterstock
Стъпка 3. Опитайте се да спите, когато е възможно. Щом бебето заспи, не започвайте да чистите, а легнете и почивайте с него. Домакинските задължения няма да избягат, а сънят е най-добрият начин за възстановяване.
Стъпка 4. Назначете си „личен терапевт“, на когото можете да се оплачете от живота и да получите практически съвети.
Най-добрият човек за тази роля би бил по-опитен приятел с деца, който ще разбере добре проблемите ви. Що се отнася до мама, тя вероятно ще вземе всичко лично. Не винаги е необходимо да споделяте всичко и със свекърва си.
Стъпка 5. Говорете със семейството. Осигурете си веднъж седмично „ден на мама“ или поне няколко часа, в които да се занимавате само със себе си. Да излизате от къщи, да промените средата, да отидете с приятелки на разходка, на пилатес или йога.
• В Тайланд, както и в много други източни страни, младите майки се възстановяват с тактилен контакт и аромотерепия. Някои избират масаж, други топла вана с ароматни масла, а трети просто се излежават и слушат релаксираща музика.
Основното е да изберете правилните за вас аромати.
Най-често препоръчвани са: бергамот, здравец, жасмин, тамян, маточина, грейпфрут, роза, нероли, мандарина.
• В САЩ е модерно да се освобождават от стреса с крещене. Там има практики, в които майката вика и крещи индивидуално. Има и групови сеанси за млади майки.
Казват, че след такава терапия всички дразнители отиват на заден план. Разбира се, не трябва да практикувате това у дома, в присъствието на децата.
• Винотерапията е много разпространена във Франция. На младите майки се препоръчва да пият една чаша (не повече от 100-150 мл.) добро сухо вино на ден.
Френските педиатри твърдят, че виното няма да навреди на здравето дори при кърмене.
Всичко е във вашите ръце. Дори да усещате, че изпадате в депресия след раждането, не бързайте да пиете лекарства. Говорете със специалист.
Пробвайте първо с витамин С и калций - тялото изпитва повишена нужда от тях и проблемът може да изчезне от само себе си.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари