Какво трябва да знаят родителите
Момиченце с учебници по английски. Снимка: Shutterstock
Струва ли си да запишете детето на английски език още от детската градина и как да разберете, че уроците дават резултати?
Защо е важно да започне да изучава език от ранна възраст и как да организирате процеса правилно, за да избегнете разочарование, разказва педагогът Анна Данилова и дава практически препоръки.
Добре е хлапето да започне да изучава език още от ранно детство. Мозъкът му е гъвкав и създаден да възприема информацията лесно и естествено.
Ако процесът е структуриран правилно, още от предучилищна възраст ще започне да усвоява езика без стрес, принуда или затруднения.
Основното е да учи чрез игра по 10-15 минути на ден.
Дете учи азбуката. Снимка: Shutterstock
Да бъде редово
За децата в предучилищна възраст кратките сеанси от 10–20 минути всеки ден са най-добрият вариант. Те могат да бъдат разделени на две части – сутрин и вечер преди лягане.
Да е в игра
Децата учат език най-добре чрез игра. Особено, ако е динамично. Песните, танците и движенията помагат на хлапето да запомни думите по-бързо и с удоволствие. Ако на въпроса: „Какво прави в час?“ , детето отговаря: „Играх!“ - това е идеалният резултат.
Без принуда
Често в детските градини учат думи по тема. Например зеленчуци или плодове. Но в реалния живот рядко се налага да произнасяме наведнъж 10 имена на зеленчуци Без контекст думите се запомнят трудно, особено от детето. Много по-ефективно е хлапето да учи конструкции и цели фрази в играта, например: „Аз обичам ябълки, а ти?“, „Бананите са жълти“, „На масата има картоф“.
- Ако заниманията по английска са веднъж или два пъти седмично, това не е достатъчно. Детето лесно ще забрави материала и процесът трябва да започне отначало.
- Ако обучението е статично. Липсата на игра и дейности, базирани на повторение на думи, когато децата седят и отговарят на въпроси без движение и участие, е скучно и неефективно.
- Ако се набляга основно на песни и стихчета. Те са полезни за слушане, но не са достатъчни за практическо познаване на езика. И няма да помогнат на детето да си служи с английския.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари