Всички аутисти са гении и други твърдения, опровергани от специалисти
Дете държи символа на аутизма. Снимка: Shutterstock
Няма нищо чудно, че напоследък се говори много за аутизма - броят на хората с тази диагноза се увеличава стремително в последното десетилетие: преди 10 години в аутистичния спектър е било 1 дете на 10 000. През 2015 г. – 1 на 68. Сега е 1 на 39.
Това поражда много слухове и митове, които затрудняват лечението и адаптацията на аутистите. За 7 от най-разпространените митове за него разказва medikforum.
Вдъхновен от драматични истории и филми като „Рейнмен“, този мит намира място да бъде в реалния живот и наистина – сред аутистите има истински гении. Техният брой от общо заболелите обаче не надвишава 10%. Така казват учените, които са изучавали този въпрос.
На децата с тази диагноза приписват различни болестни състояния, но в действителност това са просто особености на тяхното физическо състояние. По-вероятно е те да са податливи на алергии, нарушения на съня и т.н, но що се отнася до настинките, тук всичко е точно както при всички деца.
Много хора смятат, че дете с аутизъм никога няма да стане "нормално", и няма смисъл от никакви манипулации. Това не е така! По цял свят е практика да се препоръчва ранна диагностика на аутизма, за да може да се вземат мерки. Ако аутизмът се прояви до две години, вероятността да се справим със ситуацията до училищна възраст е много голяма.
Главното е да има комплексен подход.
Снимка: Guliver/iStock
Деца, диагностицирани с аутизъм, могат да проявяват агресивни и истерични изблици. Но те имат по-скоро защитен характер, отколкото са проява на каприз. Следователно, не може да се каже, че се случват по-често, отколкото с други деца, те са просто различни. Това се случва при опити да се постигне емоционално взаимодействие с тях, когато нарушат личното им пространство или ритуалното поведение.
За да спрете раздразнението, не се намесвайте в неговите ритуали и не прекрачвайте неговите лични граници.
Те се страхуват дори от родната си майка – в това вярват повечето хора, и донякъде имат право. В действителност, хората с аутизъм имат доста големи страхове, защото са родени в свръхчувствителна среда. Те не са в състояние да различат основните звуци от страничните, основните образи от второстепенните, затова се плашат от различни неща, например дори от най-слабия шум, на който другите не обръщат внимание.
Най-често аутистите не могат да разберат причините за своите страхове, така че на родителите и околните им се струва, че са неоснователни.
Не е съвсем така. До момента специалистите не са открили гена, отговорен за развитието на аутизма, но някои изследвания изучават природата на разстройствата в аутистичния спектър и се оказва, че ако от двойка близнаци единият е аутист, вероятността и втория близнак да е с тази диагноза е около 70%. И ако аутизмът се диагностицира при по-голямото дете в семейството, рискът болестта да се развие при следващите зависи от пола.
Например, рискът по-малък брат да се роди с аутизъм е 16.7% при по-голяма сестра с тази диагноза, а в обратния случай - 4.2%.
Преди нямаше и рак, и толкова огромен брой сърдечносъдови болести, както и други болести нямаше, но „преди“ много неща бяха различни, например медицината, която се развива с огромни скокове. Аутистите се увеличават не защото хората приемат хормони с храната, не защото са ваксинирани или стоят дълго в интернет. Не е открита достоверна връзка и между аутизма и ин витрото – също обвинявано за развитието на болестта при по-младото поколение.
Смята се, че методите на диагностика са станали по-достъпни, поради което се открива при много повече хора.
Някои хранителни продукти могат да помогнат за преодоляване на зимната депресия и липсата на концентрация.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари