7 сигнала, които могат да ви ориентират, че отглеждате бъдещ вундеркинд
Малко дете гледа хитричко и свири на пияно. Снимка: Shutterstock
Много родители мечтаят да видят в децата си талантливи и изключителни личности. Но как да разберат дали детето наистина е надарено.
Ето някои сигнали, които ще ви помогнат да го разберете, както и практически съвети, базирани на академични познания и авангардни изследвания.
За тях разказва психологът Натали Бартън.
Първият признак, който може да показва високи умствени способности, е ранното развитие на речта.
Ако детето започне да говори по-рано от връстниците си, ако съставя сложни изречения или използва богат речник, това може да е знак, че то е развило когнитивни способности.
Децата, които проявяват ранен интерес към числата и пъзелите, често имат добро логическо и математическо мислене.
То може да прояви в страст към сглобяване на сложни строителни комплекти или решаване на логически задачи.
Любознателно дете. Снимка: Shutterstock
Децата-чудо често се задълбочават в теми, които ги интересуват и навлизат на много дълбоко ниво. Те могат да правят едно и също нещо с часове, без да се разсейват или да губят интерес.
Докато повечето хлапета не могат за дълго да задържат вниманието за дълго, те превключват от една дейност към друга, изоставят я веднага щом срещнат първите трудности.
Често децата с високи интелектуални способности имат и развита емоционална чувствителност. Те могат дълбоко да съчувстват на другите, разбирайки техните емоции и мотиви.
Това се определя като емпатия или развита емоционална интелигентност. Обикновено на децата им отнема повече време, за да развият тези чувства, но има такива, които проявяват тези черти особено ясно.
Любознателно и умно дете. Снимка: Shutterstock
Много надарени деца започват да проявяват интерес към определени области на знанието в много ранна възраст.
Надарените деца често задават много въпроси и са нетърпеливи да научат повече за света около тях. Може да се каже, че жаждата им за знания е неутолима и те са способни да проучат всеки въпрос до най-малкия детайл.
Децата-чудо често избират по-предизвикателни игри или задачи, които не са типични за тяхната възраст.
Например, когато сглобяват конструктор, те пропускат етапа на големите части и веднага преминават към малки части и модели, които изискват внимание към детайла и пространствено мислене.
Те също избират пъзели с 1000 части, а не 200-300, както другите деца.
Докато някои деца имат затруднения с овладяването на пулове, тези деца могат да играят шах, като прекарват дълго време в изучаване на различни тактики. Това може да се прояви и в други области.
- Разпознаването на тези знаци е първата стъпка. Важно е да осигурите на детето си достъп до разнообразни ресурси, които могат да подкрепят и развият неговите интереси.
- Също толкова важно е да поддържате баланс, като същевременно позволявате на детето си да се наслаждава на детството. Балансът между учене, игра, почивка и свободно време е от решаващо значение за здравословното развитие.
Уверете се, че детето ви прекарва достатъчно време на открито и се занимава с физическа активност.
- Вземете предвид интересите на детето. Важно е дейностите да се избират въз основа на не само тяхната образователна стойност.
Децата учат по-добре и се уморяват по-малко, когато правят нещо, което наистина ги интересува. Общувайте с детето си редовно, за да разберете какво го мотивира и адаптирайте учебните дейности.
- Дори и най-талантливите деца имат нужда от почивка. Важно е да дадете на хлапето достатъчно време за почивка и нищо. Помага за намаляване на нивата на стрес и насърчава креативността.
Времето за почивка също позволява на детето да усвои по-добре получената информация и да възстанови енергията.
- Емоционалното състояние на детето е толкова важно, колкото и интелектуалното му развитие. Уверете се, че детето ви чувства подкрепата и любовта ви, независимо от неговите успехи и постижения. Общувайте с него, научете за неговия опит и проблеми и покажете, че винаги сте готови да помогнете.
- Избягвайте сравненията. Сравняването на вашето дете с други може да бъде разрушително за неговото самочувствие и мотивация.
Всяко дете е уникално и постиженията му трябва да се оценяват въз основа на неговите индивидуални интереси и способности, а не в сравнение с другите.
Не забравяйте, че периодът от 1 до 3 години според изследванията е най-критичният в развитието на децата. Само вашата подкрепа и съпричастност ще помогнат на детето ви да достигне пълния си потенциал.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари