На каква възраст е добре да се вземат мерки и да се коригира
Момиченце крие устата си с ръце. Снимка: Shutterstock
Заекването е може би най-често срещаният говорен дефект. Обикновено се появява в ранна детска възраст, когато се формира речта.
Защо се случва и как да се отървем от него, разказва логопедът Оксана Афанасиева.
По време на разговор детето се колебае, то може да удължава срички и звуци или ги повтаря няколко пъти. Такива явления са придружени от мускулно напрежение - крампи на устните, езика, небцето и ларинкса. По правило такъв дефект се появява на възраст от 2 до 5 години, когато речевите умения се формират.
Това пречи на детето да изразява мислите си и се превръща в пречка в общуването му с връстници. Ако обаче родителите навреме се обърнат за помощ към специалисти, в повечето случаи е възможно говорът значително да се подобри.
Колкото по-рано започне корекцията, толкова по-вероятно е този проблем да бъде решен.
Такова нарушение на говора може да бъде провокирано както от заболявания на нервната система, така и от заболявания на фаринкса, ларинкса и носа. Причина може да стане и всяка необичайна за детето ситуация.
Вероятността да се появи заекване се увеличава при наследствено предразположение - ако някой от роднините заеква, както и при алергии и чести респираторни заболявания.
Най-често детето започва да заеква в ранна възраст, когато активното развитие на речта съвпада с „кризата на 3 години“.
Всеки стрес може да се превърне в спусък: тръгването за първи път на детска градина, разводът на родителите, преместването в друг град. Детето реагира много емоционално на всяка извънредна ситуация.
Затова е необходимо предварително да го подготвим за неизбежните промени в живота.
То може да започне да заеква и от твърде дълго седене пред телевизора.
Опитайте се да не го претоварвате: вярно е , че е необходимо да се развива, но трябва да се вземат предвид неговите физически и интелектуални възможности.
Заекването се проявява по различни начини. При някои деца се забелязва по време на стрес, вълнение, при други е сезонно: засилва се през есента и пролетта.
Някои повтарят звуци или винаги едни и същи срички, независимо от времето на деня, сезона или ситуацията.
Снимка: Guliver / Getty
- Ако детето заеква, не го прекъсвайте, когато говори.
- Не му правете забележки за накъсаната реч.
- Не го насилвайте да чете на глас пред непознати. Стимулирайте го да говори бавно, спокойно и да пее.
За правилната диагноза и за избора на подход и лечение, е необходимо да консултирате детето с логопед, психиатър и психолог.
Психиатърът ще изпрати детето на преглед – ултразвук (ехография с доплер – проверка на функционирането на кръвоносните съдове), ехо-ЕГ (ултразвуково изследване на мозъка).
Въз основа на резултатите ще се определи метод на лечение и медикаменти.
Логопедът ще работи върху произношението, ще постигне ритмична, плавна и изразителна реч.
Психологът ще даде препоръки как да се държите с детето, ще ви насочи как правилно да общувате с него.
Ако хлапе, което е говорило плавно, и един момент започне да заеква, първата стъпка е да премахнете ситуацията, която го травмира, да създадете комфортна психологическа атмосфера.
При продължително заекване е необходимо да се съсредоточите върху дейности, които не са свързани с речта, например да си играете заедно и да развивате фините му двигателни умения.
Масажът, танците могат да са от помощ.
Като помощно средство се използват и компютърни програми, базирани на система за биофидбек. Детето произнася дума в микрофона и програмата забавя малко речта му, така че то чува собствения си глас със закъснение и се опитва да се адаптира към него. Постепенно речта става равномерна и гладка.
Дори след нормализиране на речта детето трябва да остане под наблюдението на специалисти за дълго време. Това ще помогне да премине без усложнения през "кризисни периоди" - на 7-9 години и в юношеска възраст.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари