Съпричастността е важно умение: трябва да се полагат грижи от съвсем ранна възраст, за да възпитате човек с наистина добро сърце
Има различни начини, чрез които може да стимулирате децата да проявяват благородство.
Снимка: Shutterstock
Емпатията не е нещо, което се учи в зряла възраст. Тя трябва да бъде показана на детето още от най-ранни години, ако искате то да расте като обичащ и съпричастен човек.
За емпатията не е нужен житейски опит. Това е умение, което се развива и то от най-ранна възраст. Като стимулирате детето да бъде мило и да расте като добър човек, то ще стане съответно такъв възрастен.
Да научите детето на емпатия не е трудно, но трябва да сте постоянни и да полагате грижи всеки ден с малки, но важни „упражнения“, за да превърнете навиците му в полезни за неговото израстване.
Ето кои дейности стимулират съпричастността и могат да ви помогнат в тази посока.
Игрите са много добър начин да го научите на определени навици.
Снимка: Shutterstock
Това е забавна игра за детето, но също така първото му упражнение по емпатия. Може сами да му дадете пример как се играе. Започнете с любимия си цвят, любимата си игра, любимия вкус. А след това го накарайте и то да назове своите най-любими. Така ние отваряме нашия свят към него и го подтикваме и то да направи същото.
Като малки децата мислят, че вкусовете на всички са еднакви. А така откриват, че всъщност всеки има свои предпочитания. И разбират колко пъстър е светът. Което е изключително важно познание.
Много родители се колебаят какво и как да кажат на детето, дали да не го предпазят от някои по-силни емоции и дали то все още не е съвсем малко за някои по-сили чувства. Криенето и премълчаването обаче не са полезни.
Не става дума за стресираме децата като бурно се разплачем пред тях, но е полезно те да знаят, че емоциите не са само от един вид. И също така всеки човек има чувства.
Много по-добре е децата да ни виждат тъжни или щастливи, ядосани или развълнувани от нещо, защото това им позволява да изразяват свободно емоциите си. И освен това не се страхуват, че някой ще ги разбере неправилно или ще ги осъди за проявените емоции.
Четенето на книги е много полезно за малките.
Снимка: Shutterstock
Има много книги, чиито истории помагат на децата да разберат какво представява съпричастността. Но в случая е по-важно самото четене, а не толкова конкретната история. Когато малките се сгушат до родителите си, слушайки приказката, те всъщност получават първото упражнение по емпатия. Защото се чувстват едновременно защитени и обичани. И това им позволява да се поставят на мястото на другите по много завладяващ и ангажиращ начин.
Ролевите игри са от съществено значение за растежа на детето, тъй като му помагат да изследва света и разбира различните ситуации. По този начин те могат да се поставят на мястото на другите.
Това е по-модерният вариант на класическата игра на кукли.
Това е много полезно, тъй като емпатичното чувство на детето е вродено, но за да заработи, то трябва да бъде обучено. А срещите с различни хора, които имат различен произход и опит, е ключово за развитието на съпричастност и доброта.
Родителите са тези, които първи трябва да дадат пример за съпричастност. Детето се учи от вас и попива всичко, което му покажете.
Ако родителите проявяват известни предразсъдъци, то не се чудете откъде малчуганът се е научил на същото.
И е важно да се научите да изслушвате винаги децата, а не да бързате да се ядосвате. Често те имат да ви кажат много и то важни истини.
Деси Тодорова по материали от Mamma pret a porter
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари