Как връзката им да стане наистина емоционална и силна
Малко момиче гримира майка си. Снимка: Shutterstock
Има такива негласни правила, които всяка майка, възпитаваща момиче, трябва да знае и да се опита да следва.
Ето някои от тях.
Вярно е, че тя ви прилича, но расте в друго време, в различна среда. Освен това тя е личност – при това уникална. Затова, забравете за своя житейски опит и за уроците, които биха я опазили от опасности. Ако вие на 13 години сте изживели нещастна любов, то едва ли дъщеря ви ще повтори сценария. И дори да се случи, ще е различно. Затова си замислете, преди да ѝ налагате забрани.
Имате прекрасна възможност да се върнете в детството и да поиграете с дъщеря си: на кукли, да повивате и къпете заедно с нея „бебето“, да сготвите на татко обяд с пластмасови зеленчуци, да играете на криеница ...Както вероятно знаете игрите сближават. А емоционалната близост е залог за хармонични отношения в бъдеще.
Идеалната мама е тази, на която може да разкажете всичко. Тя няма да вика, нито да се кара, ако детето ѝ само осъзнае вината си. И няма да нарани чувства му с язвителни забележки и сарказъм. И никога няма да разкаже споделените с нея тайни, нито на приятелка, нито дори на баба. Ще се отнесе сериозно, ако ѝ поиска съвет. От такава майка няма смисъл да се пазят тайни , а лъжата и недоверието са едни от най-честите проблеми между родители и деца.
Тя трябва да знае какъв е идеалният мъж. Ако таткото за нея е авторитет, се постарайте да не го рушите и подкопавате със забележки. Неуместни са реплики от сорта на: „Не повтаряй моите грешки, не се обвързвай с човек като баща си!“ Подобни думи могат силно да наранят психиката на дъщеря ви.
По-добре е да направите точно обратното – да подчертаете хубавите черти и и да изтъкнете достойнствата на мъжа, който дъщеря ви харесва. Нека образът да е реален, за да не се мисли за принцеса и да чака принц на бял кон.
Без значение дали отглеждане момче или момиче – разглезването не е вариант. И ако не искате да отгледате егоист, който заради поведението си да попада в неприятни ситуации с връстниците, проявете строгост. Сложете край на истеричните изпълнения, въпреки че ще ви се наложи да сте и по- строга. Не се поддавайте на манипулации, просто обяснете какво е добро и какво – лошо, какво е допустимо и какво - не.
Бъдещата домакиня е добре да знае да готви ( макар и най-обикновените неща), да поддържа ред в дома, да глади и дори да шие. Наистина е по-лесно да оставите дъщеря си да гледа анимационни филмчета, вместо да я научите на тези прости неща.
Възрастта за начало на това обучение е от 2-3 години. Просто, защото на тази възраст детето се стреми да подражава във всичко на възрастните.
И за най-малките е особено важно да усещат родителската любов и подкрепа. Бъдете нежни и внимателни с момичето. Често я прегръщайте и целувайте. Усмихвайте се. Играйте заедно. Такива моменти разказват по-добре за вашата любов от думите.
Много майки упорито се стремят да станат приятелки с дъщерите си – и се хвърлят от една крайност в друга. Или се вдетиняват, или пък опитват да вземат дъщеря си със себе си и да я включат в занимания за възрастни. И още една грешка - когато майката започне да наднича в живота на дъщеря си, изисквайки от нея да ѝ разказва всичко, навлизайки в детайли.
Позволете ѝ да има тайни, които да споделя само с приятелки, да има собствено хоби, лично пространство и време.
Ролята на майката е особена – тя е не само приятелка, но и опитен наставник, учител и съветник... И няма никакъв смисъл да се отказва от всички тези роли.
Сара Богдановска, адаптация Мона Василева
Когато детето е раздразнително, неспокойно или изглежда отнесено, може би става дума за свръхстимулация.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари