Когато кръвоснабдяването на мозъка е затруднено, той работи бавно
Лекар гледа резултата от скенера. Снимка: Shutterstock
Децата винаги са имали проблеми с училище, но напоследък броят на учениците, които не се справят, драстично се увеличава.
Дали е само мързел и нежелавие да залягат над уроците? Дали е трудната програма?
Известният руски лекар Александър Шишонин, който е разработил уникален начин за преодоляване на когнитивните затруднения , има друга теория и предлага начин да се справим с проблема.
Много родители са убедени, че проблемите с академичното представяне са свързани с голямото количество информация, страстта към компютърните игри и смартфоните. Виждаме обаче, че не всички деца учат лошо, дори когато са в приблизително еднакви условия на информационно претоварване.
Защо точно това дете има атруднения? Защо не се справя? Защо не е отличен ученик? Като отличен ученик не е този, който денонощно зубри, а този, който с лекота запомня информация и който обича да ходи на училище.Защото мозъкът на отличника работи нормално.
Лекар преглежда гръбнака на дете. Снимка: Shutterstock
Лекарят, който от години проучва и наблюдава десетки хиляди деца, стига до определени заключения. Той установява, че в почти 90% от случаите слабият успех не се дължи на генетичен дефект, а е резултат от лошото функциониране на 60 милиарда неврони в малкия мозък.
Причините се крият в недостатъчното кръвоснабдяване на 60 милиарда неврони поради компресия на гръбначните артерии, които преминават през шийните прешлени.
В родилните домове, по време на раждането, бебетата често получават скрити луксации на първия, втория и третия шиен прешлен. Тоест още от раждането кръвоснабдяването на мозъка им е нарушено.
При новородените не се прави ултразвукова диагностика на шийните прешлени, а това изследване е специфично и малко лекари знаят как да го извършат правилно, като оценяват проходимостта на съдовете. А това може да доведе до неприятни последици.
Тези деца спят зле, боледуват, не могат да се концентрират, не помнят добре и затова се учат зле. Често дори са определяни като „деца със забавено развитие“, дистония и Бог знае какво още.
„Съветвам родителите направят направят на децата си пълен, подробен преглед и нека специалист да провери кръвния поток в гръбначните артерии.
И ако е необходимо да се направи корекция на дълбоките мускули на шийните прешлени", казва д-р Шишонин.
Потенциалът на мозъка на всяко дете е изключително голям. Но мързелът и бързата умора са признаци на лошо кръвоснабдяване на малкия мозък, който регулира когнитивните процеси.
Децата са много гъвкави и процесите на възстановяване при тях протичат бързо поради ускорения им метаболизъм.
Следователно, колкото по-рано се извърши корекцията на дълбоките мускули на шийните прешлени, толкова по-добър ще бъде резултатът.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари