Филмите на ужасите нямат нищо общо с кулрофобия
Дете, упашено от клоун. Илюстрация: Getty
Има такава диагноза – кулрофобията. Страх от клоуни и всичко свързано с тях. Проявява се не само при децата, а във вксички възрасти и го доста често.
Хората, които изпитват тази фобия, могат да страдат от симптоми на паник атаки, когато видят клоуни. Пулсът ме се ускорява, изпотяват се, получават пристъпи на гадене и чувство на ужас – дори само когато ги гледат на снимки или видеоклип.
А при среща с тях, симпомите са още по-ярко изразени.
Ето защо такива хора са принудени да избягват циркове и детски събития, където може да има актьори с бели лица и нарисувана усмивка.
Клоун. Илюстрация: Getty
Смята се, че хората се страхуват от клоуни поради психотравми от детството. Примерно, защото в ранна възраст са се уплашили и са имали „лош опит“ с тях. В крайна сметка малките деца са способни да се страхуват от всеки непознат, който изглежда необичайно.
Но тази фобия се среща и при възрастни - по предварителни оценки при 5% от населението, така че страданието не може да се нарече рядко.
Изследователи от Университета на Южен Уелс решиха да проучат този феномен по-подробно и анкетираха повече от 500 души с кулрофобия. Така откриха няколко причини за страха им от клоуни.
За общо очудване преживяванията от детството не бяха най-честите сред тях.
Оказа се, че поп културата играе важна роля за развитието на тази фобия.
От няколко десетилетия клоуните са представяни в книги и филми като опасни убийци, които се крият под нарисувана усмивка.
Просто погледнете Пениуайз от „То“ на Стивън Кинг. Книгата е написана през 1986 г., а първата филмова адаптация е от 1990 г.
Освен това тези, които се интересуват от темата за истинското престъпление, могат да си спомнят истинския убиец и изнасилвач Джон Уейн Гейси, който извърши 33 убийства под прикритието на клоун. Всичко това кара дори възрастните да виждат под маската на забавен актьор опасност.
Филип Тайсън, професор по психология в Университета на Южен Уелс, работи с фобии от 15 години, и търси обяснение на причината за този ирационален страх.
Така екипът му стигна до заключение, че хората с кулрофобия се плашат от невъзможността да разчетат емоциите на човек, който е скрит зад маска или дебел слой грим.
Зад това „прикритие“ е трудно да се разбере какви чувства всъщност изпитва.
„Вие просто не знаете за какво мисли той в този момент. Има нещо странно в това да не можеш да разчетеш израженията на лицето. А фактът, че се криеш зад грим, подсказва възможна опасност и злонамереност“, обобщава Тайсън.
Проучването е публикувано в списанието Frontiers in Psychology и въпреки че се основава на много малка извадка от населението, то дава първата следа за разбирането на фобията.
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари