Астигматизъм: какво представлява?

Този зрителен дефект причинява намаляване и замъгляване на зрението, както наблизо, така и надалеч. Децата не са застраховани!

23 Април 2025 г.
Астигматизъм: какво представлява?

Различни патологии, напрежение на очните мускули, наранявания и травми на роговицата са сред причините астигматизма.
Снимка: Shutterstock

 

При астигматизма зрителният дефект кара образите да се възприемат объркани и изкривени отдалеч и отблизо. Проблемът произтича от необичайна кривина на роговицата и по-рядко от деформация на кристалната леща. Удължената роговица от сферична става овална и създава разтегнати образи.
Астигматизмът може да бъде свързан с миопия, далекогледство (затруднено виждане наблизо) и пресбиопия (лошо фокусиране върху обекти на нормално разстояние). В зависимост от характеристиките зрителният дефект може да бъде прост, сложен, смесен, вроден, правилен или неправилен. 

Очилата за астигматизъм не са същите като тези за късогледство.
Снимка: Shutterstock

Как вижда астигматикът

Пациентът може да възприеме някои линии по-изразени от други и всяко негово око трябва да се оценява отделно. Той обаче вижда обектите замъглени и дори удвоени, както на близко разстояние, така и на по-далечно.
Астигматизмът често е придружен от намалено зрение - късогледство или далекогледство. Както при миопията, астигматизмът също се измерва в диоптри. Лещите за корекция обекновено имат различна сила на диоптъра във всеки меридиан. Очилата за астигматизъм не са същите като тези за късогледство.
Астигматизмът, изолиран или комбиниран с миопия и далекогледство, няма тенденция да се променя с времето. Рефрактивната грешка не зависи от възрастта, но понякога катарактата може да причини астигматизъм при възрастни хора .

Видове и класификация

Астигматизмът може да се класифицира по различни начини, но най-интересни са тези, наречени неразвиващи се. В тези случаи грешката на пречупване присъства при раждането и често остава непроменена през целия живот.
Друг вид е еволюционният астигматизъм, който прогресира с времето и може да доведе до кератоконус. Това състояние е потенциално сериозно, но в днешно време има хирургични терапии за разрешаването му.
Астигматизмът се счита за правилен, ако кривината по меридиана винаги е еднаква. И се смята за неправилен, когато кривината не е същата, а се променя. Често това се дължи на белези и лезии на роговицата. От гледна точка на лечението, тези проблеми са най-трудни за коригиране и обикновено изискват операция.
Други видове астигматизъм, базирани на характеристиките или частта, отговорна за зрителния дефект, са:

  • прост, само с един визуален дефект, при който вместо да се състои от една точка, е подреден по линия
  • корнеален, поради необичайна кривина на лещата
  • вътрешен или лещовиден, причинен от промени в структурите вътре в окото, като например деформация на лещата
  • комбинация, състояща се от миопичен и хиперметропичен астигматизъм, т.е. свързан с друг зрителен дефект. В първия случай двата меридиана попадат пред ретината, докато във втория и двата се фокусират зад нея
  • смесен, когато една линия на фокус е късогледство, а другата - далекогледство, с един фокус пред ретината и друг зад него.

Причини за астигматизъм

При повечето астигматици грешката на пречупване е резултат от неравномерната кривина на роговицата. Деформацията може да възникне главно поради силен натиск върху клепачите. Появява се и след интензивно напрежение на очните мускули или различни патологии.
Силният неправилен астигматизъм обикновено е резултат от травма, наранявания или инфекции на роговицата.
Лошите навици, свързани с технологичните устройства, също вредят на очите и могат да причинят астигматизъм. Прекарването на твърде много часове пред екраните на телевизора, компютъра, таблета и смартфона уврежда зрителната система. Излишъкът от контраст и яркост в тези устройства може да причини опасни визуални отблясъци. Ако светлината е странично, се образуват сенки и отблясъци, за които фоторецепторите на ретината трябва непрекъснато да се адаптират. Работата на компютър на тъмно също уморява окото, тъй като зеницата се стеснява на осветеното поле и се разширява на тъмното. Взирането в екрана намалява и мигането, като така увеличава сухотата. Лошото осветление причинява продължителна зрителна умора, дължаща се на усилията за акомодация. Освен това, ако самият екран не е на нивото на очите, това принуждава да заемате позиции, които изморяват участващите мускули. Във всички тези ситуации очите са подложени на силен стрес, поради усилието да се фокусират върху обектите.
Неподходящите или повредени очила също могат да увеличат зрителната умора и опита за компенсиране на некоригирана рефрактивна грешка.
Друга причина за проблема е кератоконус, дегенеративно очно заболяване, дължащо се на по-ниска структурна ригидност на роговицата.

Знак за астигматизъм са обърканите очертания на близки и далечни обекти.
Снимка: Shutterstock

Симптоми на астигматизъм

На първо място, астигматизмът причинява намаляване и замъгляване на зрението, както наблизо, така и надалеч.
Симптоматологията зависи от нивото на диоптъра, така че смущенията са различни при всеки човек. Обикновено вертикалната аномалия причинява по-малко дискомфорт и не засяга твърде много четенето.
Когато астигматизмът се окаже в ниска степен, почти няма очевидни симптоми. Обратно, ако диоптрите са високи, зрението става замъглено и удвоено, поради липсата на фокус.
Знак за астигматизъм са обърканите очертания на близки и далечни обекти. Рефракционната грешка може да причини и болка в мускулите около очите при опит за фокусиране.
Некоригираният астигматизъм причинява смущения в акомодацията или астенопатия поради непрекъснатата промяна на фокуса за получаване на ясен образ. Акомодацията обаче не коригира зрителния дефект, а само поставя една от 2-те фокални линии на ретината. Освен всичко друго, пациентът е склонен да заема неправилно положение на главата в опит да подобри зрението. По-конкретно: засегнатите държат главата си наклонена, акоимат наклонен астигматизъм. Възможни са болки в главата, шията, очната ябълка или цилиарната дъга, придружени от парене и уморени очи.
В случай, че астигматизмът е далекоглед, може да се появят и допълнителни симптоми, като сълзене на очите, сърбеж, умора, главоболие и световъртеж. Задължителен е очният преглед. 

Как да се предпазим от астигматизъм

За предотвратяване на астигматизъм се препоръчват рутинни очни прегледи от 4-годишна възраст. Освен това, някои поведения по време на използване на технологични устройства могат да предпазят очите от грешката на пречупване. На първо място, трябва да държите екрана на смартфона на подходящо разстояние, около 60 см от очите ви. След това, да използвате компютъра с подходяща светлина, т.е. идваща отгоре и добре разсеяна и равномерна. Освен това не трябва да се стои твърде дълго пред компютъра, чийто екран трябва да бъде на нивото на очите. Дори осветлението на екраните на устройствата трябва да е в хармония и хомогенност с околната среда. Не трябва да има светлини върху компютъра, които да създават досадни отражения или пък да се работи на тъмно. За да избегнете напрежението на очите, използвайте подходящи  очила и редовно почиствайте екраните.
От време на време, докато сте пред компютъра, отклонявайте поглед и отваряйте и затваряйте клепачите си. И правете почивки по 15 минути на всеки 2 часа - прекъсват фиксираното вглеждане в екрана.

Деси Тодорова по материали от ASSalute
 

Здраве

Зрението на детето – как да го съхраним

Здраве

Най-вредните неща, които влияят върху зрението

Още от Здраве

Бременните са особено уязвими в жегите.

Снимка: Shutterstock

Какви са рисковете за новия живот в новата климатична реалност

Забавно декорираният сандвич с авокадо ще се хареса на всяко дете.

Снимка: Shutterstock

Авокадо за деца? Ето защо е полезно

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Харесвате лалета? Това може да издаде неочаквани черти от личността ви!

Снимка: Shutterstock

Майка и дъщеря си говорят. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Харесвате лалета? Това може да издаде неочаквани черти от личността ви!

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Кое цвете на кой женски характер съответства (Част 1)

Вижте как красивите растения издават особеностите на личността, когато става дума за по-нежната половина на човечеството

Майка и дъщеря си говорят. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Вълшебната формула за общуване с детето

15 минути на ден могат да го направят много щастливо

Майка и син спорят. Снимка: Shuttrerstock

Да поговорим

Как майката трябва да отстоява своето „не“

Тези 5 фрази ще помогнат да не отстъпвате от позициите си

Джери Хол, с дъщерите си Джорджия Мей и Лизи Джагър и внуците Юджийн и Дийн. Снимка: Instagram

Заедно

Супермоделът Джери Хол с фотосесия за Деня на майката

Заедно с дъщерите и внуците си тя подкрепи модна кампания

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

За малките деца е характерно да искат вода по няколко пъти преди лягане.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Защо малките деца искат вода, когато лягат да спят

Има доста по-сериозна причина от жаждата да правят точно това. Вижте какво казват психолозите по този въпрос!

Щастливо семейство па време на обяд. Снимка: Shutterstock

 

Да поговорим

Happy day: 6 часа работа, 6 със семейството и 1 ч. за храна

Учени разкриха формулата за перфектния ден