Полезни съвети, с които да прогоните депресията

Може да се случи на всеки: на тийнейджърите, на майката след раждането, при завръщане на работа, в тежки моменти или при сериозни изпитания

24 Април 2025 г.
Полезни съвети, с които да прогоните депресията

Постоянното връщане на негативното пречи да излезете от депресивното състояние.
Снимка: Shutterstock

 

Според данни на Световната здравна организация (СЗО), 322 милиона души се борят с депресия, което е около 4,4% от общото световно население. Но какво по-точно представлява това състояние и има ли полезни ходове, които да ни помогнат да се справим?
Депресията се определя като „пълзящо“ (неусетно настаняващо и превземащо живота) заболяване, което се проявява със симптоми като:

  • тъга;
  • загуба на интерес към основни дейности;
  • ниско самочувствие;
  • слаб апетит;
  • затруднено заспиване;
  • апатия;
  • недостатъчна концентрация.

Слоганът „Депресия, нека поговорим“ (Depression: Let's talk) е избраният от СЗО за отбелязване на Световния ден на здравето. Това се случва през 2017 г., а целта е хората, страдащи от това заболяване да бъдат насърчени да говорят за своя проблем. Не на последно място - да потърсят помощ. 
Защото най-доброто, което може да направите, ако изпитвате някои от симптомите, описани по-горе, е да се свържете със специалист, за да оцени състоянието ви и определи какъв тип психологическа терапия ви е необходима.
На всеки може да се случи да изпадне в такова състояние, поради мъка или тревожост. Тези настроения могат да бъдат преходни и да се проявят по различни причини, но могат да активират и някои негативни прояви. Или пък да накарат организма да се стегне и призове чувството за „самопомощ“, за да се пребори с възкникналия проблем. Когато това не се случи, важно е да не се отлага или неглижира състоянието, а да се потърси навременна помощ от специалист. Помнете: в това няма нищо срамно!
Какво обаче може да опитате и сами да направите? Ето няколко полезни съвета, които помагат и са в състояние да предотвратят депресията, ако бъдат приложени още в самото начало.

Шоколадът е една от полезните храни в моменти на тъга.
Снимка: Shutterstock

Променете храненето

Когато се храните по здравословен и балансиран начин, помагате на организма да търси мотивация и добро настроение по естествен начин. Освен това има храни, които притежават терапевтични качества и могат да ви помогнат да се преборите с депресията, сядайки на масата. 
Това са тези продукти, които съдържат регулатори на стреса и помагат за естественото повишаване на нивата на серотонин. Такива са: шоколад, сьомга и всички риби, богати на Омега 3 мастни киселини, също така яйцата.

Спрете да мислите негативно

За да се преборите с депресията, трябва да се стремите да бъдете позитивни. Психическата нагласа, която води до самосаботаж и депресивни настроения, е винаги да мислите за най-лошия възможен сценарий и всичко, което може да се обърка в дадена ситуация .
Вместо това направете крачка назад и се опитайте да погледнете на живота реалистично. В края на краищата никога не е краят на света и понякога обратите в определени ситуации могат да ви изненадат по начини, които дори не очаквате. И да си извлечете ценни поуки от това.

Не „преживявайте“ негативните мисли непрекъснато

Случва ли ви се нещо негативно да го превъртате в главата си отново и отново, докато то се превърне в натрапчива мисъл? Така всеки път преживявате лошия момент, непрекъснато го „предъвквате“ и стигате пак и пак до тъгата и разочарованието.
Размишляването върху нещата, които ви се случват, е здравословно, защото ви позволява да ги погледнете от друга страна и да разберете как да избегнете попадането отново в същата ситуация в бъдеще. Преживяването обаче няма тези характеристики и е просто преживяване на негативния опит вътре във вас. Внимание! Според специалистите, това е една от нагласите, които най-силно застрашават здравето и водят право към депресия.

Фокусирайте се върху положителните неща

Начинът, по който решавате да гледате на света и на всичко, което ви се случва, оказва голямо влияние върху овладяването на пристъпите на депресивна тревожност.
Възможно е, без да го осъзнавате, да сте започнали да се фокусирате повече върху негативните неща, отколкото върху положителните. Спрете сега и започнете да създавате полезни навици да търсите доброто във всяка ситуация. Повярвайте, че винаги има нещо добро, което ще ви помогне да преодолеете лошото и да станете по-силни.

Бъдете добри към себе си

Когато се чувствате потиснати, имате склонност да влошавате нещата. Още по-лошо, чувствате се виновни и сте много сурови към себе си. Така не си помагате в борбата с депресията.
Всъщност това, което може да ви помогне, е да станете сами на себе си приятел, а не враг. Започнете, като опитате да разберете действията си, без да ги съдите и без да използвате само негативна и саморазрушителна оценка за станалото.

Живейте в настоящето

Нямаме власт над бъдещето и за съжаление дори над миналото. Така че е напълно безполезно да седите там и да се тревожите какво може да се случи утре. Или още по-лошо, тъгувате за случилото се вчера.
Едно от хубавите неща на миналото е, че то е минало. Ако спрете да се тревожите за това, резултатът ще бъде, че ще се отървете от него и ще можете да започнете да живеете настоящето пълноценно.
Винаги се опитвайте да останете в настоящето, защото не само е много по-управляемо, но е и времето, когато полагате основите на онова, което искате да се случи във вашето бъдеще.

Самоизолацията не е полезна в подобни моменти.
Снимка: Shutterstock

Не губете връзка с другите

Когато не се чувстваме в топ форма, изкушението да се затворим напълно за външния свят е много силно. Реалността е, че изолирането само ще ви накара да се почувствате още по-зле. Стоенето сами вкъщи и самоизолацията не е добър начин за борба с депресията, дори рискува да я увеличи.
Социалният живот може да ви даде възможност да получите подкрепа от приятелите си и да си възвърнете енергията чрез споделяне с другите.

Изработете си рутина и се придържайте към нея

Създаването на дневен режим и спазването му е от първостепенно значение. Това ще ви даде усещане за редовност и стабилност, което е от голяма полза в случай на депресия.
Дори и да не ви се иска, свикнете да ставате по едно и също време всеки ден. Яжте редовно, в едни и същи часове. Поддържайте нормален режим на сън и правете упражнения всеки ден. Спортът е един от най-добрите помощници срещу депресията.

Деси Тодорова по материали от Melarossa
 

Здраве

Защо младият татко изпада в депресия

Здраве

Детето е все уморено, всичко го боли – дали не е депресия

Още от Здраве

Новородено лежи в прегръдките на майка си. Снимка: Shutterstock

60 мин.след раждане: защо ги наричат „златния час“

Климатикът е в състояние да подобри качеството на въздуха.

Снимка: Shutterstock

Ползите от климатика

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Меган Фокс

Снимка: Getty

Новородено лежи в прегръдките на майка си. Снимка: Shutterstock

Димитър Рачков и Виктория. Снимка: Instagram

 

 

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Новородено лежи в прегръдките на майка си. Снимка: Shutterstock

Здраве

60 мин.след раждане: защо ги наричат „златния час“

Какво се случва стъпка по стъпка (част I)

Димитър Рачков и Виктория. Снимка: Instagram

 

 

Заедно

Димитър Рачков призна любовта си

Публикува серия от снимки с Виктория с лаконичен коментар „Обич“

Щраус. Снимка: Shutterstock

 

Мнение на специалиста

Не чувам, не виждам, не знам: как ефектът на щрауса съсипва живота

Защо при проблем крием глава в пясъка и какви може да са последствията

Мадона и Аким Морис. Снимка: Instagram

 

Заедно

Мадона с нова порция интимни снимки с 29-годишното си гадже

Певицата се появи в прозрачна роба на рождения ден на Аким Морис

Кафе, разтворена книга и букет от люляк. Снимка: Shutterstock

 

Излизане сред природата е винаги добра идея, особено ако е на колела.

Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Какво да правим с тийновете в свободното време

Много важно е да изберем правилно заниманието, защото в този период те нищо не харесват, никого не харесват и не обичат да споделят времето и пространството си

Щастливо семейство под чаршаф. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Да научим детето да реагира правилно в екстремна ситуация

За него семейството е убежище и символ на безопасност

Влюбена жена гледа снимка на бившия си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

С какво бившият ни привлича

Около 50% от разбитите двойки не са против да се съберат отново