Мит е, че се появяват по ръцете, след като детето е пипало жаба
Снимка: Guliver / Getty
Брадавиците на детето често плашат родителите, които в желанието си бързо да решат проблема, може да прибягнат до съмнителни и дори опасни методи за отстраняване на израстъците. Някои препоръчвани от баба и от народната медицина.
Какво представляват брадавиците, защо се появят и какво трябва да направят родителите, отговаря детският дерматолог д-р Татяна Савостянова.
Какво представляват брадавиците?
Това са образувания по кожата или лигавиците. Обикновено се причиняват от папиломен вирус.
Те могат да са овални или кръгли, по-светли или по-тъмни от основния тон на кожата, единични или множествени, подредени в куп.
Явяват се по лицето, пръстите (най-често - близо до ноктите или в гънките между пръстите), по стъпалата и гениталиите.
Ако не се лекуват, се увеличат по размер или брой, причинявайки дискомфорт на детето.
Понякога брадавиците се бъркат с мазоли (особено тези на стъпалата), но те са доста лесни за разграничаване. Ако имат вдлъбнатина в центъра или неравна повърхност, значи са брадавици.
Те могат да са
Обикновени - образувания със заоблена форма, които се издигат над кожата. Като правило те са равномерно оцветени, от центъра може да изникват косми. Те не притесняват детето, не сърбят и не болят.
Плоски или младежки. Те се срещат при деца на възраст над пет години. Издигат над повърхността на кожата и са с неправилна форма. Много често се бъркат с бенки, но имат по-„хлабава“ структура, която се различава от обикновената кожа.
Обикновено са скупчени на едно място по тялото. Най-често това е лицето, шията, ръцете. В кожните гънки или подмишниците те почти никога не се появяват.
Кондиломите или гениталните брадавици са розови израстъци с характерна структура от малки папили. Появяват си по гениталиите и лигавиците.
Акрохордите, или нишковидни, са образувания на дълго тънко краче. Появяват се най-често по лицето и подмишниците и съответстват на цвета на тена на кожата. Много лесно се разраняват – например подсушаване с кърпа.
Много е важно постоянно да преглеждате тялото на детето по време на преобличане или къпане, за да забележите израстъци по кожата.
На каква възраст могат да се появят за първи път
Папилома вирусът се предава чрез контакт (тоест чрез битови предмети, личен контакт кожа до кожа - например в басейн, чрез дрехи и спално бельо).
Може да се предаде и от майка на дете по време на раждането.
Така че брадавиците се появят на всяка възраст – най-често до 12 години.
Когато вирусът навлезе в тялото през рани, микропукнатини или дори през порите на кожата, той може просто да „спи“ доста дълго време, без да се показва по никакъв начин.
„Събужда се“ при :
небалансирано или неправилно хранене;
- проблеми с имунната система;
- авитаминоза;
- нарушаване на правилата за лична хигиена;
- стрес и липса на сън;
- хормонални промени;
- общо отслабване на тялото след настинки или хронични заболявания.
Вероятността от поява на брадавици пряко зависи от имунната система.
Най-често те се появяват при деца, защото защитата все още не е формирана и всяка атака на вируси може да причини заболяване.
Мит е, че се появяват по ръцете, след като сме пипали жаби. Може да се случи, ако детето, което наскоро е боледувало, си играе в река, поток или в студена вода. Ако има проблеми с имунната система, брадавиците са му гарантирани и без във водата да плуват жаби.
Кой е с повишен риск
Основният рисков фактор е възрастта. Децата са по-активни и по-често от възрастните общуват помежду си, докосват тялото или лицето. В същото време кожата им е по-мека, а възможността за разраняване е по-висока от тази на тийнейджърите или възрастните.
Освен това детето рядко старателно измива ръцете си или ги третира с антисептик (съобразено с днешните реалности).
Какво да правят родителите
Доста често те решават да не правят нищо и да чакат „до премине от само себе си“. Това се случва, разбира се, но рядко.
Такъв подход може да бъде дори опасен: децата се почесват, където ги сърби, бягат, падат, небрежно свалят дрехите си и нараняват кожата по различни начини.
Всичко това води до появата на нови брадавици - и повече деца, които общуват с тях се заразяват. В затворена детска група (група в детската градина, например) - това е порочен кръг.
Веднага щом родителите видят брадавица по кожата на детето, не бива да отлагат посещението при специалист.
Може ли да се лекуват с "народна медицина“
При никакви обстоятелства това не трябва да се прави. Инфекцията може да стигне до здрави участъци от кожата, а на мястото на отстранената брадавица, остават белези и петна. Има и други рискове, които не е разумно да поемаме.
При дерматолога
Преди започване на лечението е необходимо дерматологът да потвърди диагнозата. Лечението зависи от възрастта на детето, вида и броя на брадавиците и общото състояние на организма.
Най-често се използва лазер, течен азот, електрически ток, радиовълни.
Разбира се, за децата се избира най-щадящият и безболезнен метод или се извършва локална анестезия преди манипулацията.
Профилактиката
Можете да намалите риска от инфекция и появата на брадавици, ако детето се храни нормално и приема витамини, предписани от личния му лекар (без самодейност!).
Важно е да спортува, да се разхожда по-често на чист въздух, да спи достатъчно и да спазва правилата за лична хигиена.
Научете детето си, че в басейна трябва да използва само собствената си кърпа и шапка (и да не ги дава назаем на никого), винаги да си носи джапанки.
Когато видите брадавица
Не се карайте на детето и не се опитвайте да го засрамите. Дори тя да е резултат от неспазване на хигиена. Стресът или чувството за вина няма да помогнат на лечението по никакъв начин.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари