Разбирателството е само върхът на айсберга
Щастливо семейство. Снимка: Shutterstock
Мъжът и жената, които встъпват в брак, идват от различни семейства, имат различно възпитание и опит зад гърба си. И въпреки любовта, характерите и възгледите им често са коренно различни. А срещата на различни позиции и възгледи често е взривоопасна.
Различните представи на двамата за домакинството и родителството често водят до разногласия, силни емоции и проблемно поведение, което ги отдалечава от щастието.
Не всеки може да възприеме конфликта като начин за решаване на проблем, а сблъсъкът на възгледите обръща семейната лодка.
Семейство се забавлява с децата. Снимка: Shutterstock
Семействата са различни - с деца и без деца, пълни и непълни, едни живеят с родителите, други отделно, в голям град или в малко село, един от съпрузите е израснал в пълно семейство, друг – без без баща или майка или дори е отгледан от баба.
Очевидно е, че в бездетно семейство решаването на проблеми с отглеждането на деца няма да е от значение, но в семейство с деца ресурсите (сила и време) трябва да се отделят за детето и то всеки ден, обяснява психологът Ирина Карас и изброява 6 белега, които са характерни за щастливите семейства.
Семейство се забавлява с децата. Снимка: Shutterstock
Връзката с децата е най-показателният белег на щастливото семейство. И въпреки различията, щастливите родители винаги имат адекватни очаквания от детето си: те добре оценяват неговите физически и умствени възможности, в зависимост от възрастта и пола на наследника си. Затова и са по-удовлетворени и оценяват постиженията му.
Не става дума само за материална помощ. Понякога е достатъчно възрастните да седнет до порасналите си деца, да разговарят и да ги подкрепят в трудни моменти.
И въпреки, че понякога е трудно да се излезе от класическия омогьосан кръг „свекърва-снаха“, „тъща-зет“, в хармоничното семейство се намира път за компромиси.
Любовната лодка често се разбива в бита. И оплакванията от ежедневието са в основата на неразбирателството между партньорите.
И това е може би основната причина за обиди, оплаквания и негодувание.
Изглежда, че такива банални фрази като „Чиниите отново не са измити“, „Боклукът пак не е изхвърлен“, „Къщата е кочина“ - са в основана на семейните скандали.
Всяко семейство решава проблемите на ежедневието по свой начин: за някои съпругата сама върши домакинската работа, други разпределят домакинската работа по равно, а когато децата пораснат , поемат част от задълженията.
Храната се превръща в специална тема за постигане на щастие в едно модерно семейство – и това е следващият знак за щастливи семейства.
Кой ще приготвя закуската, обяда и вечерята, какви продукти ще използва и въобще семейството ще се храни ли вкъщи?
Колко е готово да похарчи семейството за храна, колко често са готови да посещават ресторанти или да поръчват доставка на храна?
Кой в семейството се придържа към вегетарианска диета и кой не е готов да се откаже от месото в името на „другата половина“?
Ако съпрузите са изяснили своите гастрономически предпочитания помежду си и са постигнали споразумение, тогава те могат да поставят още една отметка в списъка с признаци на хармонична връзка.
Двойка в спалнята. Снимка: Shutterstock
Следващият пъзел за постигане на щастие в семейството е здравословният интимен живот-
Много е важно двойката да има еднаква сексуални потребности и всеки да може спокойно да говори за това на какви експерименти в леглото е готов.
Почивката е тема, която много семейства игнорират за момента. Но е толкова важно да обсъдим какво всеки от партньорите разбира под тази дума.
Къде да отидем на почивка, колко да похарчим на почивка?
Понякога на тази основа се разгарят сериозни спорове. И повечето конфликти в семейството възникват по темата: да пестим или да се забавляваме до дупка и да вземем кредит?
Семейните драми могат да бъдат избегнати, ако двойката умее да решава проблеми с диалог.
Важно е съпрузите да могат да изразяват своята гледна точка уважително и разумно, без взаимни обиди. Необходимо е да се научите да виждате себе си реалистично и да възприемате реалистично партньора си.
Педантичност, упорство, отмъстителност, подозрителност, склонност към преувеличаване ... пречат на хармонията в семейството.
Заложете на вниманието и съпричастността. Опитайте се да слушате и чувате, бъдете отговорни и изразявайте конструктивно емоциите и преживяванията си. Не задълбавайте в грешките, които и двамата ще допускате, а опитайте да ги поправите. Тези качества ще помогнат за постигане на семейно щастие.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари