С допълнителни грижи за нежната им кожата
Снимка: Guliver / iStock
Коронавирусът принудително преподаде един урок – често и дълго да си мием ръцете. Не да ги поливаме само с вода и да ги бършем в кърпата, а да сапунисваме яко, дълго да търкаме, да мием всеки квадратен сантиметър отгоре, отдолу на дланите и между пръстите. За тези, които в началото на пандемията не разбраха как точно това става, медиите показаха виртуални нагледни уроци.
Месец по-късно резултатът от многократното миене със сапун и топла вода, използването на всякакви антибактеириални гелове и препарати за дезинфекция, а не на последно място и носенето на ръкавици, доведе до нежелан резултат. Кожата на ръцете пресъхна, напука се, започна да се бели, стана по-чувствителна, а някои се сдобиха с екземи.
Това е резултат от 3 чести грешки:
1. Миенето на ръцете с гореща вода.
2. Недостатъчно подсушаване след всяко мокрене.
3. Липса на добър овлажняващ и подхранващ крем за ръце, който се нанася обилно след всяко миене (дори, ако това се случва по 10-15 пъти на ден). И понеже се налага наистина да мием ръцете си по-често, и мазането с крем е задължително.
Снимка: Guliver / iStock
Сухата кожа не само изглежда зле, но е уязвима. Когато повърхностният ѝ слой се увреди, изтънее и се разрани от сапуните и препаратите на битовата химия, може да се развие така нареченият дегенеративен контактен дерматит или както популярно се нарича "екзема на домакинята" . Епидермисът става по-уязвим и през него по-лесно проникват алергени, които причиняват тази специфична екзема. Причиняват я дори широко рекламираните сапуни. Те съдържат алкални козметични и измиващи съставки. Химикалите премахват естественото омазняване на кожата.
А, когато се налага често да ги ползвате, е по-добре да вземете предпазни марки и да удвоите грижите за ръцете.
Съвети за всеки ден
Изберете мек сапун
Течните сапуни за ръце съдържат вещества, които често възпаляват кожата. Ако вашият сапун е твърде силен, сменете го с такъв с меки съставки. Най-добре детски. Без, разбира се, заради раздразнението да се отказвате от миенето на ръцете.
Мийте ръцете с топла, но не с гореща вода. Тя допълнително пресушава кожата. След измиване, винаги ги подсушавайте добре.
Обилно подхранвайте кожата и овлажнявайте с крем
Овлажняването възстановява кожната бариера. Много е важно да се избере и подходящата хидратация. Такива са кремовете, които съдържат емолиент със серамиди и растежни фактори.
Ако ползвате латексови ръкавици
Преди да ги сложите, обилно хидратирайте ръцете с крем. Често самите ръкавици причиняват алергии. Има обаче такива, които са специално разработени за хора с чувствителна кожа и алергии.
Снимка: Guliver / iStock
Подхранваща маска, баня, крем
Веднъж в седмицата правете топла баня на ръцете - 2 литра топла вода, с 2 чаени лъжички растително масло. Ръцете се потапят и стоят поне 15-30 минути.
Може да направите подхранваща маска на ръцете със сметана, жълтък, сок от лимон и лъжичка коняк.
Добавете към обичайния си крем за ръце 5 капки масло от бадем, кайсиеви ядки, жожоба, зехтин.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари