Пробвайте ги, все някои от тях ще имат ефект
Снимка: Getty
Бебето страда от колики на възраст между две седмици и четири месеца. Спазмите са придружени от пристъпи на силен плач и продължително безпокойство.
Според СЗО този проблем се среща при 10-30% от децата по света и засяга в еднаква степен както момичетата, така и момчетата.
По правило коликите се появяват вечер и често без видима причина. Коремът на бебето е напрегнат, то притиска крачетата, свива ги, гърчи се и плаче силно. Това винаги предизвиква безпокойство у родителите.
Как можете да помогнете, разказва педиатърът д-р Ирина Федорченко.
Преди всичко е важно да се уточни, че само при 5% от децата причината за коликите е свързана с някакво заболяване. Във всички останали случаи това са просто функционални нарушения на стомашно-чревния тракт, които се дължат на неговата незрялост и ненапълно развита нервна система.
Натрупаните в червата на бебето газови мехурчета не могат да излязат на време и без болка. Това води до спазми, свързани с дискомфорт на бебето и тревоги на родителите.
На какво трябва да обърнете внимание:
- ако кърмите бебето, огледайте добре менюто си. Суровите зеленчуци и плодове трябва да се сведат до минимум, а бобовите храни, пикантните подправки и сосове въобще да се премахнат. Понякога дори пресното мляко в менюто на кърмачката има неблагоприятен ефект и засилва коликите на бебето;
- ако бебето се храни от шише, се консултирайте с педиатъра. Той може да препоръча да смените вида на адаптираното мляко;
- важно е родителите да останат спокойни и да не се паникьосват: комфортният микроклимат в семейството е много важен за спокойствието на бебето.
Снимка: Getty
Какво още може да направите
- Преди хранене масажирайте коремчето на бебето по посока на часовниковата стрелка. Оставете го да лежи върху твърда повърхност, обърнато по корем.
- уверете се, че то поема правилно гърдата и по време на хранене не засмуква въздух;
- препоръчително е да храните бебето като го държите във вертикално положение (доколкото ви е възможно). А след хранене изчакайте като го държите на рамото си и го потупвате по гръбчето, за да се оригне и да се освободи от поетия въздух.
Емпирично е установено кои нелекарствени методи помагат при колики:
- сложете топла пелена върху корема на бебето;
- оставете бебето да лежи по корем върху гърдите или корема на родителя;
- тихият и спокоен мъжки глас има успокояващ ефект (татко може да разказва кратки истории, детски стихчета или просто да говори с бебето, наричайки го по име);
- топлата баня помага;
- носете бебето на ръката си в следната позиция: главата му да е положена в дланта на родителя, а коремът му да е на предмишницата. В тази поза разходката из стаята действа като естествен масаж на коремчето.
Помага носенето в слинг;
- включете нежна класическа музика, бял шум или звуци от природата;
- преди години родителите даваха билкови чайове – вода с анасон, чай от копър или лайка. Тяхната ефективност не е научно доказана.
- в борбата с коликите помагат симетиконови препарати и техните аналози, както и пробиотиците. Преди да използвате или да смените лекарството, е по-добре да се консултирате с вашия педиатър.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари