Това се случва много рано, между шест месеца и една година
Дете реди лего. Снимка: Getty
Необичайно бързият растеж на една от мозъчните структури може да е причина за аутизма.
Става дума за амигдалата, малка структура, разположена дълбоко в темпоралния дял на мозъка, която играе ключова роля във формирането и разпознаването на емоциите, особено на тези, които са свързани със страха. Именно амигдалата е отговорна за разбирането какви точно чувства изразява лицето на другите хора и способността да ги тълкуваме правилно.
Аномалиите в амигдалата са свързани с проблеми в социалното поведение, които са характерни за аутизма.
Учените по-рано отбелязаха, че деца в училищна възраст, диагностицирани с разстройство от аутистичния спектър (ASD), имат необичайно уголемена амигдала, но досега не беше ясно кога точно се е случило това.
Изследователи от десет университета в САЩ и Канада, чиято статия е публикувана в American Journal of Psychiatry, са първите, които установиха, че този необичаен растеж се случва в ранна детска възраст.
Учените анализираха резултатите от ядрено-магнитен резонанс на мозъците на 408 бебета, 270 от които са имали по-големи братя и сестри с разстройства от аутистичния спектър и следователно повишен риск. Петдесет и осем от тези деца по-късно на около две години са диагностицирани с аутизъм. Мозъците на бебетата били сканирани по време на сън на на шест месеца, на една година и на две години.
Оказало се, че при деца, които по-късно са диагностицирани с аутизъм, размерът на амигдалата е напълно нормален до шестмесечна възраст. Въпреки това, от шест месеца до една година, тази структура на мозъка е започнала да расте бързо. На година обемът на амигдалата при тях значително надвишавала обема на тази структура при техните връстници. Освен това, ако на шест месеца бебета с разстройства от аутистичния спектър все още не проявявали никакви характерни симптоми, то след тази възраст започвало постепенно, в началото едва забележимо, намаляване на когнитивните способности.
Амигдалата продължавала да расте активно до двегодишна възраст, когато признаците на аутизъм ставали ясно видими.
Учените отбелязват също, че колкото по-бързо расте амигдалата между шест месеца и една година и колкото по-голям е обемът ѝ на една година, толкова по-изразени ще бъдат симптомите на ASD на две години.
Причините за това явление все още не са напълно изяснени.
"Вероятно кърмачетата с разстройства от аутистичния спектър, въпреки липсата на очевидни симптоми, все още имат затруднения при обработването на визуална и друга сензорна информация. И това поставя стрес върху амигдалата, което води до нейния необичаен растеж."
Фактът, че амигдалата реагира на стрес по този начин, е доказан в проучвания, свързани с други психични разстройства.
„Констатациите показват, че оптималното време за започване на лечение и подкрепа за деца с висок риск от аутизъм е през първата година от живота, когато симптомите все още не са се проявили. Освен това е необходимо да се съсредоточим специално върху подобряването на възприемането на визуална и друга информация, идваща от сетивата“, каза Джоузеф Пивен, водещ автор на изследването, професор по психиатрия и педиатрия в Държавния университет на Северна Каролина.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари