Има отговор на част от загадките защо момчетата са по-уязвими
Разстройствата от аутистичния спектър (ASD) са 4 пъти по-чести при момчетата, отколкото момичетата. Причините досега не бяха напълно ясни.
На този въпрос се опитаха да отговорят американски експерти от Медицинския факултет на Йейлския университет. Резултатите от работата им са публикувани в списание Brain.
В проучването са участвали 45 момичета и 47 момчета с аутизъм и същия брой момичета и момчета без това разстройство на вазраст от 8 до 17 години.
С магнитен резонанс учените наблюдавали промени в активността на различни области на мозъка на децата по време на социални взаимодействия с други хора - най-проблемната сфера при тези, които страдат от аутизъм.
Оказаро се, че мозъците на момичета и момчета с аутизъм реагират по различен начин на жестове и изражения на лицето.
Генетичният анализ показва, че момчетата с аутизъм имат много повече редки генетични мутации в стриатума - областта на мозъка, която регулира мускулния тонус, вътрешните органи и поведението, обясняват учените.
Активността на тези генни варианти започва на ранен етап от ембрионалното развитие - 10 седмици след зачеването - и продължава до двегодишна възраст.
Тези резултати бяха потвърдени, след като изследователите анализираха информация от база данни, съдържаща генетични проби от повече от 2000 семейства с поне едно дете, диагностицирано с ASD.
Изследователите смятат, че така нареченият „женски защитен ефект“, поради който момичетата са по-малко податливи на аутизъм от момчетата, се основава на факта, че за да развият това разстройството момичетата трябва да имат значително повече генетични мутации.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“