За кого има риск, мнението на ортопед
Деца карат тротинетка. Снимка: Shutterstock
Тротинетките са едно от любимите средства за придвижване на малките децата, но може да чуете предупреждения като: „В никакъв случай не позволявайте на детето да кара тротинетка“.
Казват го не само уплашени и загрижени баби, но и специалисти.
Нека веднага да напрвим важно уточнение: говорим за обикновена детска тротинетка, а не за електрически скутер.
Тук обсъждаме само онези модели, при които детето се бута с крак.
При тях наистина има особености, които е добре родителите да знаят и да се съобразяват, обяснява детският ортопед д-р Марина Прохорова.
Дете пада от тротинетка. Снимка: Getty
На първо място родителите се притесняват за безопасността и риска хлапето да падне и да се нарани.
Без значение дали ще скача, тича, дали ще кара колело, падания, ожулвания и по-сериозни рани по лактите и коленете на децата са неизбежни.
Няма как да го предпазите напълно, дори и да не кара тротинетката.
Честотата на нараняванията и техният брой не зависят от вида на „транспортното средство“ било то тротинетка, балансьор, велосипед, шейна, а по-скоро от темперамента на детето и от личната му потребност да търси приключения.
Родителите се опасяват, че ако детето пракарва дълго врeме на тротинетката, може да развие плоски стъпала.
„ Най-често, когато за консултация при мен дойде дете с плоско-валгусни крака или сколиоза, питам родителите дали кара тротинетка. Защото сколиозата може да започне в много ранна възраст, а не в юношеството. Такива деца не трябва да имат тротинетка вкъщи, нито да я карат всеки ден. Разбира се, нищо няма да се случи, ако детето вземе тротинетката на свой връстник за разходка. Но за ежедневна употреба трябва да изберете балансиращ велосипед ( без педали) или колело“, съветва специалистката.
Велосипедът за балансиране и обикновеното колело с педали осигуряват симетрично натоварване на ръцете, гърба и краката. Докато, когато детето кара тротинетка, краката му не се редуват равномерно. Имат ясно определен бутащ крак (хлапето винаги стои на единия крак и се отбутва с другия). Поради това, заедно с други фактори, и това доприняся за формиране асиметрия в мускулния тонус на гърба.
Дете на тротинетка. Снимка: Getty
Ако детето няма ортопедични проблеми, не трябва да се страхувате от скутера. Напротив, той дава нестандартно натоварване на различни мускулни групи.
Карането на скутер изгаря 30% повече калории, отколкото карането на велосипед. Използват се онези мускули, които практически не се натоварват в ежедневието. В този момент малките стабилизиращи мускули са най-активни, а чувствителността на връзките се подобрява. Това означава, че детето развива усещане за позицията на тялото в пространството, чувство за общ баланс и силата, която трябва да се приложи, за да се движи.
За да намалите риска детето да се нарани, трябва да следвате няколко прости правила:
- По-добре е малките деца да носят защита: налакътници, наколенки и каска;
- да карат по гладък асфалт;
- да носяат удобни маратонки и дрехи, които не ограничават движенията;
- оборудвайте скутера на вашето дете с фенерче или светлоотразителни елементи;
- прикрепете звънец;
- не разрешавайте на детето да кара скутер със слушалки;
- научете го да не обръща глава и да не се разсейва, а внимателно да наблюдава пътя.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари