Защо друсането не помага, а е много опасно, обяснява педиатър
Илюстрация: Shutterstock
Днес вече науката доказа, че коликите не зависят нито от храненето на бебето, нито от менюто на майката. А и самият термин „колики“ не е правилен, според учените. Най-вече, защото се свързва с болки в корема, което не винаги е така.
Ето и обясненията на педиатъра д-р Екатерина Потеряева, пред сайта deti.mail.ru.
Повече от 60 години учените се опитват да дадат отговор на какво се дължат бебешките колики. Но така и не успяват. Има няколко теории.
Смята се, че коликите се явяват при формиране на микрофлората в червата на новороденото, рязката смяна на типа хранене (от вътреутробното на млечно), гълтане на въздух по време на кърменето.
Като причини за колики понякога се сочат прехранване, претопляне, повишено газообразуване в червата, лактозна недостатъчност, алергия към белтъка на кравето мляко и други.
Повечето от тези причини са по-скоро теоретични и не са поучили потвърждение.
Връзка с гените
Проучване, направено през 2015 г. доказа, че тези деца, които като бебета са имали колики, 2,8 пъти по-често страдат от мигрена, като станат възрастни. И тъй като мигрената е генетична, е много възможно същите гени да се проявяват от ранна възраст и да се изявяват като колики.
Ако родителите разберат, че коликите имат връзка с гените, вероятно ще са по-спокойни и ще реагират по-адекватно на детския плач. И най-вече няма да пробват да дават различни лекарства.
Не е особено важно на какво се дължат коликите, по-важно е как родителите реагират. Безутешното, постоянно плачене може да ги доведе до ярост и гняв.
Около 1% от родителите на едномесечни бебета признават, че не веднъж са тръскали силно бебето в опит да го успокоят и да спрат плача му. А 2,2% дори са плескали и били бебето, когато е имало колики, сочи статистиката.
Силното тръскане е особено опасно
Бебето има относително голяма глава, която при силно тръскане се люлее назад-напред, а мозъкът се удря в черепа. Това води до травма в централния мозък.
Успоредно с това, слабите мускули на врата не могат да удържат клатенето. При движението нежните кръвоносни съдове се притискат и причиняват кръвоизливи под ципата на мозъка. Така, заради тромби в съдовете, може да се стигне до оток на мозъка,
Силното клатене и тръскане на бебето е причина за така наречия синдром на „раздрусаното бебе“. В рисковата група са не само новородени и малки бебета, но и деца до 2-годишна възраст.
Синдромът на „раздрусаното бебе“ винаги е свързан с насилствена травма. Не е възможно той да се получи при игра, люлеене и потръсване на колене, когато някой забавлява мъника, обяснява детската лекарка.
Тя съветва, ако родителите се чувстват гневни и уморени, изнервени до краен предал от плача на бебето, да го оставят в креватчето или на безопасно място и да отидат в другата стая. Да потърсят близък, който да помогне и да поеме за малко грижата за бебето. Едва след като се успокоят, да се върнат при него.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари