Помощ и лечение на пристъпите, без странични ефекти
Снимка: Getty
Слънцето грее по-силно, всичко наоколо цъфти - храсти, дървета, треви. Не всички се радват на цъфтежа. Голям процент от възрастите и децата страдат.
Носът тече, от него капе бистър секрет, очите сърбят, явяват се пристъпи на кихавица. Това са най-честите признаци на алергичен ринит, които „се събуждат“ през пролетта, но често продължават през лятото, чак до късна есен.
Виновни са полените на растенията, които периодично, а у нас и целогодишно, цъфтят: бреза, бор, ела, кедър, леска, габър, кестен, върба, топола, липа, райграс, живовляк, див пелин, киселец и др. Белтъчни молекули, които се съдържат в цветния прашец, предизвикват неприятните симптоми.
Обичайното лечение е с антихистамини, деконгестанти и кортикостероиди. А през последните години се прилага и схема за десенсибилизация.
Медикаментозното лечение обаче има противопоказания и странични ефекти, с които лекарите се налага да се съобразяват. От друга страна практиката както и редица медицински проучвания, доказват ефективността на хомеопатията.
Д-р Иван Енев обяснява особеностите на алергичния ринит.
“В моята над 30 годишна практика на педиатър и общопрактикуващ лекар, уверено мога да кажа, че при всички пациенти хомеопатията дава изключително добри резултати. Това се потвърждава и от многобройните медицински проучвания по темата. Затова аз я препоръчвам като най-щадящото и ефикасно лечение без странични ефекти.“, каза д-р Иван Енев по време на среща с журналисти за Международния ден на хомеопатията.
Медицински проучвания показват, че високите разреждания на хистамин са в състояние да блокират активирането на базофилите, което e в основата на острата алергична реакция.
Две фундаментални изследвания разглеждат действието на свръхразредените разтвори и доказват наличие на биологичен ефект върху клетъчните култури, като този ефект е в съзвучие с основния постулат на хомеопатията, а именно - принципа на подобието, обясни специалистът.
При алергични състояния като екзема, алергичен ринит, астма, хранителни алергии, също показва, че хомеопатията има позитивен ефект.
Анализът установява, че при сенна хрема най-ефективните и често предписвани лекарства са Arsenicum album, Nux vomica, Pulsatilla, Gelsemium, Sarsaparilla, Silicea и Natrum muriaticum.
За пациенти с бронхиална астма най-често изписваните и най-ефективни хомеопатични лекарства са Arsenicum iodatum, Lachesis, Calcarea arsenicosa, Carbo vegetabilis и Silicea.
А при уртикария и екзема ефективни са Mezereum, Lycopodium, Sepia, Arsenicum iodatum, Calcarea carbonica и Psorinum.
„Хомеопатичното лечение е холистично и индивидуално, но има и препарати с доказана ефективност, които могат да се прилагат при всички деца и възрастни, независимо от общото им здравословно състояние. Пример за такъв препарат е Риналержи, който трябва да се приема по 1 таблетка на всеки час при изява на симптоми на алергичен ринит: течащ нос, кихане, сълзене от очите, сърбеж в носа, очите и гърлото“, допълва д-р Енев.
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари