Има поне 3 медицински причини да не го правим
Снимка: Shutterstock
Деликатното „апчиху“ не дразни и е признак на добро възпитание. Ако обаче решим да потиснем кихавицата и стиснем носа си, това има лоши последици за здравето, още повече ако стане навик.
Ето защо.
Кръвоносните съдове страдат. Когато се стремим да предотвратим кихавицата, стискайки носа си, вътрешното налягане се преразпределя по кръвоносните съдови. А то е твърде силно и травмиращо. При кихането гръдният кош под натиска на диафрагмата изтласква от белите дробове мощна струя въздух. И, когато в този момент човек си запуши носа, тънките капиляри не устояват на напора и може да се пукнат.
Уврежда се слухът. При кихане струята въздух от белите дробове преминава през носната кухина със скорост 120 метра в секунда. И, ако в този момент запушим носа, въздухът удря по Евстахиевата тръба. А нейното травмиране може да доведе до временна глухота.
Организмът не се изчиства от микробите. Защо впрочем кихаме? За да освободим организма от попадналите в него причинители на болест. Когато си запушим носа, прекъсваме пътя им навън и те не могат да излязат от тялото. Така бактериите се връщат обратно в белия дроб и се разпространяват по останалите вътрешни органи.
Как е правилно да кихаме? Добре е да кихаме леко, в ръкава или в кърпичка, която е за еднократно ползване, без да си притискаме носа. Това съветва проф. Джон Оксфорд от лондонското медицински училище „Queen Mary“.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари