Зависимостта е валидна за хора над 60 г., уточняват учените
Снимка: Shutterstock
Японски учени са получили потвърждение на същуствуващата хипотеза за опасността от продължителния сън и са установили, че прекалено дългият сън увеличава риска от развитие на деменция.
Данните, получени от изследователите, са публикувани в Journal of the American Geriatrics Society, съобщава medikforum.ru. Според тези сведения при човек, който спи по-дълго от 10 часа в денонощие, има значително по-висок риск да заболее от деменция, в сравнение с хора, които спят 5-6,9 часа. Тази закономерност е вярна по отношение на хора, по-възрастни от 60 години, уточняват учените.
В изследването, проведено в Япония, са участвали 1517 души. За 10-годишния период на наблюдение 294 от изследваните са започнали да демонстрират симптоми на деменция, а други 282 души са починали.
Друга особеност, която отчитат учените, е крайно позитивният ефект на физическата активност върху мозъчните функции на хората. Високите нива на двигателна активност и физически натоварвания компенсират вредите, които причинява прекалената продължителност на съня, според изследователите.
Деменцията е синдром, свидетелстващ за изчезването на когнитивната функция. В случай на заболяване такова изчезване протича много по-бързо, отколкото при нормалното остаряване. Деменцията се проявява в това, че човек губи представа за времето, започва да се ориентира зле в позната обстановка, забравя събития и имена, оказва се неспособен за нормално общуване.
Преди се смяташе, че деменцията е изключително старчески недъг, но последните научни открития говорят за това, че смъртоносното нарушение поразява два пъти повече хора в млада и средна възраст, отколкото е било прието досега. Независимо от лекарствата, които се предписват, терапия за избавяне от деменцията не съществува.
Оказва се обаче, че до повишен риск от деменция води не само прекалено дългия сън, но и прекалено краткия - по-кратък от 5 часа.
Марина Атанасова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари