Най-важното, което трябва да знаете за развитието на детето – от раждането до втората му година
Снимка: Shutterstock
Бебето на два месеца и половина реагира на стимули по-интензивно и осезаемо. Като родители обаче искате да знаете повече за неговото развитие, етапите, през които преминава и нуждите му от храна, сън и грижи. Ето и отговорите на вашите въпроси.
Снимка: Shutterstock
Растеж и развитие на бебето на два месеца и половина
Наближава първия триместър на вашето бебе. То реагира все повече на стимули и започва съвсем съзнателно се усмихва на своята майка. Също така е в състояние да следва движещ се обект с поглед и да издава звуци, различни от плач.
С течение на времето вие и вашето бебе ще намерите все повече и повече начини за взаимодействие, от пеене и говорене до релаксиращи масажи, люлеене и танци, докато го държите в ръцете си. За да стимулирате рефлексите му, можете да използвате и дрънкалки или играчки, издаващи звуци, които ще го накарат да търси източника на звук, завъртайки главата си.
Средни норми за бебето на месец и половина
Момчета: ръст – 60 см; тегло – 6 кг
Момичета: ръст – 58,5 см; тегло – 5,5 кг
През втория месец от живота си бебето расте средно с 3,5 см и продължава да наддава с около 200 г на седмица (с вариации – повече или по-малко, разбира се, което е напълно нормално). Вашият педиатър отново е този, който може най-добре да отговори на конкретните ви въпроси или притеснения относно теглото или ръста на бебето ви.
В тази възраст малкото започва да се учи да се обръща. Макар все още да не е в състояние да го направи изцяло, то може да се извърти и заеме странична позиция, докато е лежало по гръб. Поради тази причина смяната на пелената върху повивателната маса трябва да бъде с повишено внимание, защото има опасност бебето да падне. За да избегнете неприятни ситуации, трябва или да не го изпускате от поглед дори за секунда, или просто да започнете да сменяте пелените върху леглото, където е далеч по-безопасно.
Хранене на бебето на два месеца и половина
Експертите на СЗО препоръчват кърменето да продължи до шестия месец поне и едва след това да започне въвеждането на храни, различни от млякото. Дори храненето да е с адаптирано мляко, отново не се препоръчва толкова ранно захранване с други храни.
Запомнете! Ако бебето е все още изцяло на кърма, възможно е в някакъв момент да започнете да се колебаете дали то получава достатъчно, за да наддава. Бъдете спокойни и не бързайте да сменяте методите. Ако то расте и наддава, значи кърмата му е напълно достатъчна.
Сънят на бебето в този период
На два месеца и половина малкото започва да има по-дълги периоди на сън и будуване в сравнение с предишните седмици. То е в състояние да остане будно около 10 часа на ден, макар все още да се буди през нощта за хранене. Какво друго трябва да знаете за съня на вашето бебе?
- Нуждата от сън е различна при всяко дете, защото се влияе от много фактори, като темперамент, получените стимули през деня и семейната среда;
- Критерият, който трябва да следвате, за да се установи, че „нещо не е наред“ по отношение на съня на бебето, не е неговата продължителност, а по-скоро неговото качество;
- Сънят му трябва да е спокоен, растежът нормален и когато е будно, не трябва да е раздразнено или да плаче през цялото време;
- В този смисъл нощното хранене е много полезно както за бебето, така и за майката. За детето, освен храна, то е източник и на спокойствието, че майката е там и щом има нужда от нея, тя ще се погрижи за него. Освен това нощното хранене, стимулира производството на пролактин, хормона на кърменето, който има и отпускащ ефект и помага и на бебето, и на майката да релаксират по време на кърменето.
Внимание! Не обръщайте внимание на историите, които ви разказват други майки или роднини. Всяко дете е отделна вселена! Ако други деца на същата възраст спят по цяла нощ, това не означава, че нещо с вашето не е наред. Напротив – всичко е съвсем точно!
Снимка: Shutterstock
Какво още трябва да знаете за тази фаза
На два месеца и половина детето се запознава със залъгалката/биберона. Имайте предвид, че това средство е полезно във всички „спешни“ ситуации, например когато то не може да заспи или е неспокойно, но не бива да се превръща в нещо постоянно.
- Залъгалката дава усещане на бебето, подобно на това, което изпитва, когато е в контакт с майката. Препоръчително е обаче да не злоупотребявате с биберона, като го пъхате в устата на малкото всеки път, когато то заплаче, без дори да се опитате да разберете какво се случва с него;
- При избора на биберон трябва да се даде предпочитание на анатомичните, които намаляват риска от малформация на небцето. Важно е да го стерилизирате и изплаквате колкото се може по-често.
Може би ви прави впечатление, че бебето ви се лигави повече от обикновено и се налага да използвате лигавник, за да не си намокря гърдите. Това повишено слюноотделяне не се дължи на никненето на зъби, което обикновено започва около шестия месец, а е следствие от подготовката на венците.
Освен това устата е основно средство за учене и познание за детето, поради което то слага в устата си всичко, до което може да достигне. Затова е важно да внимавате много какво оставяте близо до него.
Безопасност преди всичко! Никога не оставяйте близо до него предмети или малки парченца, които биха били потенциално опасни за бебето.
Снимка: Shutterstock
Какво умее бебето на два месеца и половина
Тъй като наближава една сериозна промяна в начина на спане на бебето, а именно преход от бебешкото креватче към малко по-голямо детско креватче, е много вероятно да си задавате въпроси как точно да направите това по най-правилния и безболезнен начин за малкото.
От една страна то е свикнало вече с удобното пространство на малкото си креватче. Бъдете спокойни – в по-голямото отново ще се чувства добре и в безопасност, стига да вземете нужните предпазни мерки. А именно:
- Преди да го прехвърлите окончателно в по-голямото креватче, може да го оставяте за кратко в него, задължително да бъдете наблизо и да му оставите играчки, с които вече е свикнало. Използвайте това време и го забавлявайте, за да може то лесно да свикне с новото пространство и адаптацията да се случи леко;
- През първите 6 месеца е добре неговото креватче да бъде във вашата стая, за да държите бебето под наблюдение и да избегнете синдрома на внезапна детска смърт;
- Креватчето му трябва да е на място, където слънцето не грее директно, далеч от радиатори, лампи, рафтове, стенни декорации и картини;
- Ако креватчето е втора употреба (подарено от близък или останало от първото дете), задължително сменете матрака с нов, който трябва да пасва точно на размерите му, за да не приплъзне бебето в процепите ръка или крак.
Полезен съвет! Не трябва да затрупвате бебешкото креватче с играчки, тъй като това не е безопасно за малкото.
По материали от Qui mamme
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари