Ако редовно се лишавате от сън, това се отразява на благосъстоянието и на външния вид
Илюстрация: Shutterstock
Кога за последно спахте достатъчно? Просто бъдете честни!
Ако ставате от леглото седмица след седмица с чувството, че изобщо не сте лягали, а очите ви се отварят едва след петата чаша кафе, тогава имаме лоши новини за вас.
Звездният треньор Рейчъл Атард разказа какво се случва с тялото ни, ако не спим достатъчно и то постоянно.
Риск 1. Имунитетът отслабва
Това, което никой не иска в сезона на вирусите е за установи, че имунитетът чу е отслабнал. Ако един в офиса кихне, вие сте болен.
Нямате време да се възстановите от настинката и ви връхлита нова зараза.
По време на сън нашата имунна система произвежда антитела, които защитават тялото. И ако не спим достатъчно, имунитетът се срива. Инфекциите идват все по-често, а възстановяването отнема повече време.
Риск 2. Повишава се рискът от хронични заболявания
Постоянните бавни възпалителни процеси в тялото рано или късно провокират развитието на по-сериозни заболявания.
Според някои изследвания постоянната липса на сън увеличава риска от развитие на диабет или дори рак.
Риск 3. Теглото се увеличава
През нощта се произвеждат хормони, които регулират глада. Колкото по-добър е сънят, произвеждаме толкова по-малко хормона на стреса кортизол. Когато хормоните са в дисбаланс, за нас е трудно да разберем дали сме сити или гладни. Най-често решението е, разбира се, да похапнем.
Вероятно сте забелязали, че след безсънна нощ винаги искате да дъвчете нещо. И ако това се случва редовно, теглото расте със скокове.
Риск 4. Проблеми с кожата
Поради липса на сън, ние сме особено привлечени от нездравословна храна: нещо сладко и мазно. Кифли и сладкиши, торти и фаст фуд – всичко бързо влиза в устата. И някак не можете да контролирате това желание. А излишната захар и мазнини причиняват кожни проблеми: появява се акне.
Косата започва по-бързо да се омазнява. А захарта провокира ускорено стареене на кожата.
Снимка: Shutterstock
Риск 5: Депресия и тревожност
Когато сме уморени, ставаме раздразнителни, понякога дори агресивни. За добро настроение не може да става въпрос: то се подобрява за кратко, след като хапнете бонбон или шоколад, например.
Постоянното недоспиване води до депресия, постоянна тревожност, невъзможност за концентрация. Оттук идват и проблемите в работата и в семейството.
Експертите съветват възрастните да спят между 7 и 9 часа
И ако не можете да се отпуснете преди лягане, ето няколко начина да го направите.
„Включете“ прохлада
Експертите твърдят, че един от факторите, които често водят до лош сън, е относително високата температура в спалнята. Можете да прехвърляте и да броите овце колкото си искате, но ще ви е трудно да заспите в жегата, а качеството на съня ще е лошо.
Има много начини да се справите с това – климатик, вентилатор или просто да отворим прозореца, ако навън е хладно. По-добре е да сложете по-топло одеяло, отколкото да опитвате да спите в топла стая.
Не похапвайте преди лягане
Лекарите казват, че трябва да вечеряте рано вечер, не само за да не качвате излишни килограми, но и киселините да не пречат на нощния сън.
“Заспиването с пълен стомах може да повлияе на съня ви. Винаги е по-добре да се опитате да ядете възможно най-рано, така че съдържанието на стомаха ви да има време да се премести в тънките черва “, казва експертът.
Махнете телефона
Не само, защото може да ви събуди от обаждане или известие, или защото ще се изкушите да сърфирате из социалните мрежи.
Според проучване на експерти по съня синята светлина на дигиталните устройства влияе пряко върху производството на хормона на съня мелатонин. Тя може да наруши циркадния ритъм на тялото, който е нашият естествен „биологичен часовник“.
Разхождайте се сутрин
„Липсата на слънчева светлина през деня може да доведе до проблеми като сезонно афективно разстройство и хиперсомния."
Сутринта и дневната светлина са пряко свързани с добрия нощен сън.
Още през 2017 г. изследователите установиха, че хората, които са били изложени на повече светлина през сутрешните часове, от 8 сутринта до обяд, заспиват по-бързо през нощта и имат по-малко нарушения на съня в сравнение с тези, които прекарват целия ден в слабо осветена стая или на изкуствена светлина, казва експертът.
Не тренирайте преди лягане
Ако смятате, че след интензивна тренировка ще заспите по-бързо, това не е така. Доказано е, че упражненията преди лягане повишават телесната температура и стимулират нервната система, което може да доведе до нарушения на съня.
„Ако тренирате, препоръчително е да правите това поне два часа преди лягане, за да има достатъчно време тялото да се отпусне“, предупреждава треньорът.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари