Усъвършенстването на уменията ускоряват развитието
Снимка: Shutterstock
Учени от университета „Карнеги-Мелон“ доказаха ползата от усъвършенстване ученията за четене на детето. Благодарение на този процес, мозъкът на подрастващите може да работи по-добре, защото създава ново бяло вещество, пише Science Daily.
Така четенето се оказва едно от най-ефективните упражнения за развитие на мозъка.
Когато детето е заето с книгата си, се активизират голяма част от зоните в главния мозък. При четене най-активни са тези зони, които са разположени зад тила и в темпоралния лоб в лявото полукъбло.
Процесът на четене отдавна е обект на проучване от страна на неврофизиолози и психолози, но до този момент много аспекти остават загадка за науката.
В проучването са включени деца на възраст 8 до 10 години, а резултатите от 100 часа четене са следени с томография. Като експериментът продължил над 6 месеца, през които децата значително подобрили техниката си за четене.
Резултатите показали, че тези занимания подобряват качеството на бялото вещество в мозъка. Известно е, че именно то отговаря за предаването на нервните сигнали на централната нервна система, които обработват информацията.
Откритието на учените има важно значение за повишаване на когнитивните способности при деца-аутисти както и на такива със забавено развитие. Предишни проучвания доказаха, че при тях именно бялото мозъчно вещество не функционира добре. Така че сега вече е ясно и как качеството му може да се подобри, а процесът да се ускори.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари