Кога това е тревожен сигнал
Снимка: Guliver / Getty
Често бъдещата майка смята, че коремът сърби, защото кожата се разтяга. В някои случаи обаче сърбежът може да бъде тревожен знак.
Един от "странните ефекти" на бременността е този силен сърбеж. Най-често това е по върха на корема, но при някои жени дискомфортът обхваща и други части на тялото, като например дланите и стъпалата. В същото време по тялото няма обриви.
Този симптом никога не трябва да се пренебрегва
Акушер-гинеколозите предупреждават, че това може де е чернодробна жълтеница (интрахепатална холестаза) - заболяване, което се появява по време на бременността и изчезва след нея. По правило
заболяването се проявява в края на бременността
Основният му симптом е сърбежът по дланите, стъпалата, гърба, корема и т.н.
За майката това състояние е по-скоро неприятно, отколкото опасно, но проблемите с черния дроб могат да провокират преждевременно раждане.
Освен това заболяването може да доведе до навлизане на меконий в околоплодната течност. Това създава проблеми с белите дробове на бебето в утробата, обяснява гинекологът д-р Елена Новикова.
Тя съветва, ако жената има силен сърбеж, да се консултира с гинеколог. Преди той да предпише лекарства, ще назначи изследвания. Обикновено се налага да бъдат направени: биохимичен кръвен тест, ултразвук на черния дроб и жлъчния мехур, както и изследвания за хепатит.
Трябва да се спазва и хранителен режим
От менюто да се изключи пикантно, кисело, пържено и солено.
Ако изследвания покажат, че всичко е наред, тогава сърбежът най-вероятно се дължи на опъването на кожата на корема ( както и на гърдите).
За да се успокои дискомфортът и да не се получат стрии помага овлажняването и омазняването на кожата.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари