Причините могат да са най-различни – от генетиката до влияние на външни фактори и хранене
Бебе с пъпки. Снимка: Shutterstock
Ако за акнето в пубертета всички са чували и го приемат като нещо естествено, то при новороденото и в предпубертета пъпките често тревожат родителите. Нали причита са хормоналните бури?
Всъщност причините могат да бъдат най-различни – от генетиката до влиянието на външни фактори.
Дерматолог разказва какво трябва да знаем.
Майка мие лицето на бебето. Снимка: Shutterstock
На първо място, акнето е свързано с възпаление на кожата и нарушена функция на мастните жлези.
Случва се при деца както в юношеска, така и в по-ранна възраст. И е важно да селекува правилно, за да не останат белези и заради самочувствието на хлапето.
Неонаталното или бебешкото акне се появява при новородени през първите седмици или месеци от живота.
Малките червеникави или белезникави пъпки, най-често са разположени по бузите, носа, челото и брадичката, могат да предизвикат тревога при новите родители, но в повечето случаи не причиняват дискомфорт на детето.
Основна причина за появата им се смята влиянието на майчините хормони, предавани на детето през плацентата. Те стимулират работата на мастните жлези.
Бебешкото акне обикновено изчезва от само себе си в рамките на няколко седмици или месеци, без да е нужно лечение.
Акнето при децата се появява във възрастта от 1 до 7 години, но е доста рядко. Обривът се локализира обикновено по лицето, по-рядко по гърба и гърдите.
Лекарят може да препоръча да направите хормонален профил и оценка на показателите за растеж и тегло.на детето.
Лечението обикновено включва антибактериални лекарства.
Дете с пъпки. Снимка: Shutterstock
То се появява във възрастта между 7 и 11 години какато подсказва и името му.
През този период започват важни хормонални промени в тялото на детето – увеличава се производството на полови хормони андрогени, които стимулират дейността на мастните жлези.
Пъпките могат да бъдат първите признаци на пубертета.
Най-често обаче предпубертетното акне се явява във формата на отворени или затворени комедони и възпалителни лезии. Те избиват в централната част на челото, по брадичката, носа и бузите.
Въпреки че това състояние отзвучава с подходяща грижа, в някои случаи може да бъде първия сигнал за по-тежка форма на тийнейджърско акне. Ето защо родителите трябва да научат детето да спазва хигиена и да поддържа кожата чиста.
Ако препубертетното акне стане по-тежко или причинява дискомфорт на детето, е препоръчителна консултация с дерматолог.
Понягога неприятните пъпки избиват по лицето в зряла възраст. И то не само преди цикъл, но и моного след като този етап приключи – в климактериума.
Възрастово акне (известно още и като акне тарда) е особено често срещано при жени, които са използвали противозачатъчни от началото на пубертета и ги спират.
Твърди се, че е по-често при „мъжките момичета“ , които се товарят с повече задължения и отговорни задачи и на чийто плещи тежат и „мъжките“ отговорности. Вероятно стресът също задвижва хормоните и пъпките избиват
Тийнейджър с пъпки. Снимка: Shutterstock
По време на юношеството основната причина за акне са хормоналните промени, свързани с рязко повишаване на нивата на тестостерон и естроген, което провокира както физически, така и психологически промени в детето.
Важна роля играе и наследствеността.
Ако родителите или близките роднини са имали тежко акне, рискът този проблем да се появи при детето, особено по време на пубертета, ще е висок.
Наред с хормоналните и генетични влияния има и други провокиращи фактори:
Стрес. Проблемите в училище, конфликтите с родителите и други ситуации, които засягат психологическото състояние на детето, само повишават нивото на стрес, което от своя страна провокира допълнително производство на хормони.
Хранене. Добре е родителите да следят с какво се храни детето, особено ако е скронно към акне. И да изключи от менюто храни и ястия с високо съдържание на суроватъчен протеин и захар. Те могжат дда влошат състоянието.
Неправилна грижа за кожата. Агресивните почистващи препарати също могат да влошат състоянието на кожата. Използването на продукти с парафин, ланолин може да доведе до запушване на порите и само да влоши симптомите на заболяването.
За да изберете правилните продукти за миене и поддържане на кожата, ке консултирайте с дерматорог. Той ще препоръча и най-правирия подход за лечение, ако се налага.
Мона Василева
Използвайте всяка възможност да се качвате по стълби, научете и децата на същото.
Снимка: Shutterstock
Малкото човече у дома изисква специални грижи, част от които е използването на бебешки кърпички за деликатната кожа.
Снимка: Pampers
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари