Кога това е позволено и в кои случаи не трябва да го правите
Леката настинка не пречи да спортувате.
Снимка: Shutterstock
Практикуването на спорт е от съществено значение за цялото семейство, за да сте здрави. Какво да правите обаче в случаите на разболяване? Полезно ли е да продължите със спортните занимания и в кои ситуации трябва да ги ограничите?
Еднозначен отговор на тези въпроси няма, защото всичко зависи и от индивидуалното състояние, както и от болестта.
Ако усещате, че се разболявате, най-добре се консултирайте с лекар, преди да предприемате каквото и да било, казват експертите. Има обаче някои заболявания, които в повечето случаи не пречат на тренировките.
Леката настинка е вирусна инфекция на носа и гърлото и макар симптомите да варират при различните хора, най-често срещаните са кихане, запушен нос, главоболие и лека кашлица. Ако имате достатъчно енергия, може да продължите със спорта, но намалете темпото.
Запушеният нос е много досадно неразположение. Ако имате и висока температура или други симптоми, като упорита кашлица и задух, по-добре си останете у дома. Но при липса на такива симптоми, тренировките могат дори да ви помогнат, тъй като „отварят“ носните проходи и улесняват дишането.
То обикновено се причинява от вирусна инфекция. Когато е съпътствано от температура, силна кашлица или затруднено преглъщане, по-добре говорете с лекар, който да прецени дали може да спортувате, дори и у дома. Ако дискомфортът е лек и причинен от обикновена настинка или алергия, упражненията са напълно безопасни, но трябва да са по-леки.
Има някои заболявания, които категорично са несъвместими със спортуването в такива моменти.
Ако температурата е над нормалната (37°C), тренировките не се препоръчват, тъй като се увеличава риска от дехидратация и влошаване хода на заболяването. А и температурата намалява мускулната сила и издръжливост, което нарушава координацията и повишава риска от травми.
Честите пристъпи на кашлица могат да бъдат признак на респираторна инфекция, като настинка, грип или дори пневмония. По-добре е да си вземете почивка, тъй като ускореният пулс може да затрудни дишането.
При заболявания, засягащи храносмилателната система, спортът не се препоръчва. Такива са: гадене, повръщане, диария, треска, стомашни спазми, намален апетит. Диарията и по-специално повръщането често причиняват дехидратация, което е неблагоприятно за физическата активност. Също така чувството на слабост е често срещано, когато имате стомашно разстройство, което увеличава риска от нараняване.
Грипът е заразно заболяване, което засяга дихателната система и причинява висока температура, втрисане, болки в гърлото, болки в тялото, умора, главоболие, кашлица и задух. Това може да увеличи риска от дехидратация, затова трябва да се избягват упражненията. А и спортуването в такова състояние може да удължи грипа и да забави възстановяването.
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Използвайте всяка възможност да се качвате по стълби, научете и децата на същото.
Снимка: Shutterstock
Малкото човече у дома изисква специални грижи, част от които е използването на бебешки кърпички за деликатната кожа.
Снимка: Pampers
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари