Кои са най-честите неразположения и как да си ги спестим
Най-често през зимата страдат децата.
Снимка: Shutterstock
Зимата е особено рисков сезон за най-различни заболявания. Освен грипа, има още много проблеми, които са широко разпространени, но най-често засягат дихателната система. Това обаче не трябва да ви успокоява и да смятате, че всички останали части на тялото са предпазени. Нищо подобно – има редица заболявания, които са характерни отново за зимния сезон, но засягат други органи и системи – например ушите. Но най-чести разбира се, са респираторните.
Не търсете вината единствено и само в студеното време. Причините за зимните неразположения и болести могат да бъдат разнообразни. Ето и най-важното, което трябва да знаете за тях!
Настинките са сред най-разпространените зимни заболявания.
Снимка: Shutterstock
Обичайните оплаквания както на възрастните, така и на децата, през този сезон са:
Това са основните респираторни заболявания, от които можем да се заразим през зимния сезон. Той е и най-рисковия от тази гледна точка период от годината. Но защо през зимата боледуваме повече? Има няколко основни причини, поради които боледуваме по-често от точно тези заболявания през зимните месеци.
По-студеното време не е щит срещу вирусите и грипа. Напротив – то благоприятства разпространението на грипния и други вируси, които обичайно циркулират и са активни в този период от годината.
Доказателство за това е и факта, че в лабораторни условия проби от различни патогенни микроорганизми могат да се съхраняват няколко дни в хладилник, но същите тези проби бързо ще бъдат реактивирани, когато бъдат извадени и поставени в нормални температури.
Температурата и влажността всъщност играят важна роля за зимните неразположения, но има и редица други фактори, отговорни за увеличаването на случаите на заболявания през този сезон, сочат специалистите.
Една от причините зимният сезон да е времето от годината, в което има повече респираторни заболявания, е, че много по-дълго се прекарва на закрито, в близък контакт един с друг. Това значително увеличава риска от заразяване и препредаване на болестите.
Трябва да се помни, че респираторните вируси се предават главно чрез капчици слюнка и слуз, отделяни от заразен човек, докато говори и киха. Колкото по-близо сте, толкова по-голям е рискът от разболяване. Но може да се разболеете не само по въздушно-капков път, а и като докоснете заразени предмети: дръжката на вратата, копчетата в асансьора и т. н.
Друга причина за по-честите разболявания е свързана с влажността. В периоди на ниска влажност, като например зимата, вирусите са по-склонни да се задържат във въздуха за доста по-дълго време, което прави и заразяването много по-лесно.
Липсата на редовно излагане на слънчева светлина през по-студените месеци може да повлияе негативно на имунната система, предупреждават специалистите.
Ролята на слънчевата светлина като предпазно средство се проучва от много време, като конкретно вредните по принцип UV-лъчи в този случай имат положително действие и играят средство за обеззаразяване. Разбира се, предпазните средства – крем с висок слънцезащитен фактор, са задължителни. Експертите обаче все повече препоръчват да оставате през зимата поне за 5 минути на открито без предпазни средства, за да може да получите въпросната предпазна здравословна доза. Достатъчно е просто да не си сложите ръкавици.
Преди появата на антибиотичната терапия, пациенти с туберкулоза са били лекувани именно по този начин. Причината е, че през зимните месеци тялото не получава достатъчно вит. D, който по принцип не произвежда. А този витамин е изключително важен за защитната система.
Внезапните промени в температурата (при преминаване от закрито на открито и обратно, както и промените в самото време) и сухотата на околната среда (в помещенията, където прекарваме много по-дълго) могат сериозно да отслабят защитните системи и да ги направят по-малко ефективни.
По-конкретно се повлиява работата на мукоцилиарната система, която е отговорна за улавянето на вредните агенти и частици. Ако бъде нарушена работата на ресничестите клетки, които покриват дихателните пътища, човек става по-податлив към респираторни заболявания.
Ниските температури са врагове на носа и гърлото, не само защото възпрепятстват работата на космените клетки, отговорни за тяхната защита, но и защото охлаждат тези два органа, точно както го правят и с други части на тялото, като ръцете и краката.
Резултатът е раздразнена повърхност, която прави носа и гърлото по-уязвими и безпомощни. Същото важи и за другите дихателни органи, като бронхите и белите дробове.
Отоплението в помещенията също е рисков фактор, тъй като изсушава въздуха и така дехидратира лигавиците на параназалните прегради, които представляват една от основните бариери срещу вируси и бактерии. Когато те засъхнат, спират да произвеждат необходимата слуз за улавяне на „враговете“ на тялото. И човек се разболява.
През зимата сме склонни да ядем по-често горещи и калорични храни в ущърб на плодовете и зеленчуците. По този начин обаче се лишаваме от витамините и минералните соли, съдържащи се в изобилие в зеленчуците и необходими за подобряване на ефективността на естествената защитна система.
И не, игрите на снега не разболяват!
Снимка: Shutterstock
Обикновено се смята, че излагането на дъжд или мокър сняг е крачка към настинката или грипа. Това обаче не е така. Всъщност намокрянето и студът няма да ви разболеят.
Според някои експерти митовете около влажното време и настинките вероятно са се появили и разпространили поради лошо разбиране на вирусите. Днес знаем, че се разболяваме само в случаите, когато сме изложени на патогенни микроби, независимо от времето.
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Използвайте всяка възможност да се качвате по стълби, научете и децата на същото.
Снимка: Shutterstock
Малкото човече у дома изисква специални грижи, част от които е използването на бебешки кърпички за деликатната кожа.
Снимка: Pampers
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари