Защо са живи и особено популярни днес много грешни представи за тази инфекция
Болни от морбили дете. Снимка: Shutterstock
Човечеството е успяло да победи много тежки инфекции и ваксините играят основна роля. От време на време обаче някои болести „надигнат глава“ и се завръщат. Случва се, когато има сериозни пропуски в имунизациите, когато се увеличи броят на антиваксърски настроените родители и плъзнат конспиративни теории за риска от ваксините.
Педиатърът д-р Артем Кабанов развенчава най-разпространените митове за морбили
Статистиката казва друго. Епидемии от морбили продължават да се появяват в различни части на света. Болестта засяга предимно региони с лошо медицинска обслужване и слабо ваксинационно покритие. Но и голям процент в развитите страни също не са имунизирани. Така през пролетта на 2017 г. Възниква огнище в щата Минесота (САЩ). Оказва се, че от 75 заразени с морбили 71 не са били ваксинирани.
През 2017 г., тъй като броят на ваксинираните деца намаля, вирусът на морбили предизвика епидемичен взрив в Европа. Разпространението на заразата тръгна от Румъния през февруари.
В редица страни заболеваемостта нарасна 3-4 пъти, в някои, например в Италия, 10 пъти. У нас епидемиолози отчетоха пик на заболяванията.
Проблемът, както винаги, е отказът от ваксинация. За да има ефект процентът на ваксинирано население трябва да е не по-малък от 90. Само тогава е ефективен.
Броят на случаите на морбили в Европа продължава да расте и е възможно да премине нивата от 2023 г., съобщи АФП, позовавайки се на данни на Световната здравна организация (СЗО).
През първите три месеца на 2024 г. са регистрирани 56 634 случая на морбили. Смъртните случаи са четири. Данните обхващат 45 от 53 държави членки на СЗО от европейския регион.
Наистина морбили е предимно детска инфекция. Повече от 95% от заразените са деца под 16-годишна възраст. Всеки обаче може да се разболее. При възрастни рискът от инфекция е по-малък, но усложненията са повече.
Много родители не знаят колко тежко протича морбили и до какви усложнения може да доведе.
Затова през последните година има мода майките да водят детето на гости на някое, което е болно. За да се зарази, докато е малко и да получи имунитет.
Защо да го ваксинират, ако можете да се разболее и така да получи имунитет?
Добре е да се припомни.
Експерти от Световната здравна организация определят морбили като една от основните причини за смърт сред малките деца.
През 2015 г. морбили причини 134 200 смъртни случая по света. Тогава на всеки час са умирали по 15 души, предимно деца.
Дете по време на ваксинация. Снимка: Shutterstock
Доста често срещан мит, защото родителите грешно са "разчели" препоръките на СЗО, въпреки че експертите казват нещо малко по-различно.
Уебсайтът на Световната здравна организация препоръчва болните деца да получат две дози витамин А в рамките на 24 часа. Тази мярка помага за предотвратяване на увреждане на очите и слепота. Освен това витамин А намалява риска от смърт от морбили с 50%, пише в указанията.
Това звучи обнадеждаващо, с изключение на едно предупреждение. Експертите на СЗО дават тази препоръка за развиващите се страни, където заразата е по-разпространена и протича по-тежко, а в някои региони има недостиг на храна.
Учените са убедени, че тези препоръки не могат да бъдат пренесени в развитите страни. Според някои данни там само едно от пет деца, болни от морбили, страда от недостиг на витамин А.
Това е мит. Много хора смятат, че в средновековието болестта била честа, защото живеели в нехигиенични условия. Виновни били мръсните градове, липсата на канализация, мърсотиите, които се изливали направо на улицата, и мръсната вода. Днес инфекциите не са така страшни.
За съжаление не е така. Можете да се заразите дори ако пиете най-чистата вода и миете ръцете си след всяко ръкостискане.
Няма и „природни лекарства“, които могат да помогнат за предпазване от вируса.
Причинителят на морбили е силно заразен, разпространява се по въздушно-капков път и може да остане във въздуха до 2 часа.
Единственият ефективен метод за превенция е ваксината.
Следва продължение: Може ли ваксината да причини аутизъм и още 5 популярни мита.
Мона Василева
Периодът преди и по време на бременността предоставя възможност за поддържане на по-добър хранителен статус на майката.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари