Направете балансирано меню без месо и млечни продукти с помощта на диетолог
Дете с ябълки. Снимка: Shutterstock
Много семейства се отказват от животински продукти, не ги вкючват в менюто дори, когато имат деца, по различни причини. Едни са водени от съображения за здравето, други от културни, етични и религиозни съображения.
Независимо от причините, планирането на менюто е отговорна задача, особено когато става въпрос за децата. Само така може да се избегне недостигът на витамини и важни за развитието и растежа на подрастващите хранителни вещества.
Диетологът д-р Екатерина Мазеина дава насоки на родителите как да направят това хранене безопасно и балансирано за растящото тяло.
Дете носи зеленчуци. Снимка: Shutterstock
Вегетарианското меню изключва напълно продукти от животински произход. Залага на растителните: зеленчуци, плодове, зърнени храни, бобови растения, ядки и семена.
И ако менюто се направи разумно, то може да е много полезно за детето, тъй като насърчава консумацията на много плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения. И така сигурява необходимите витамини, минерали и фибри.
Освен това такава диета обикновено съдържа по-малко наситени мазнини и холестерол, което може да помогне за поддържане на здравословно тегло и да намали риска от сърдечни заболявания в бъдеще.
Но вегетарианското меню тряба да бъде разумно балансирано, за да не доведе до дефицит на хранителни вещества, важни за растежа и развитието на детето.
Основни хранителни вещества и тайните на балансираната диета
Протеин. Необходимо е да се осигури достатъчен прием на протеини от растителни източници (бобови растения, ядки и соеви продукти).
Желязо. Желязото от растителни източници се усвоява по-лошо, отколкото от животински източници. Препоръчва се те да се консумират заедно с храни, богати на витамин С, за да се подобри усвояването на желязото.
Калций. Обогатените млечни продукти на растителна основа, зелените листни зеленчуци и бадемите са от съществено значение.
Витамин B12. Той практически липсва в растителните храни, така че може да се наложи да се пие като добавка. Много е важно да наблюдавате това и редовно да посещавате педиатъра.
Омега-3 мастни киселини. Източниците включват ленено семе, чиа и орехи, но те не са така добър източник на ценната съставка както животинските храни.
Важно е да осигурите разнообразие и по преценка на педиатъра да даавате и хранителни добавки.
Мона Василева
Правилно избраните храни помагат да преборим края на зимата тонизирани и в добро здраве.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари