Те могат да причинят кашлица, болки в гърлото и пъпки по кожата
Сменяйте по-често чаршафите, ако искате да сте здрави.
Снимка: Shutterstock
Смятаме леглото за едно от най-чистите места в дома, но реалността е по-различна. То всъщност е чудесен дом на най-различни бактерии, микроби, гъбички и микроорганизми, невидими с просто око. А в него прекарваме около една трета от живота си. Затова е важно да полагаме правилните грижи, за да предпазим и здравето си – нашето и на децата.
За една година човек отделя средно 26 литра пот, докато лежи в леглото, така че микробите и гъбичките намират благоприятна почва във влажната среда. Особено, ако чаршафите не се сменят често или в леглото се ляга с домашните дрехи. Отделно бактерии произвежда и човешкото тяло – не само чрез потенето, а и при кашляне, кихане, отделяне на вагинални и анални секрети. Към това се добавя и фактът, че мъртвите кожни клетки се отделят по време на сън, а те са основна храна за акарите, които се крият в чаршафите. А калъфката за възглавница попива дъха от устата.
За да предотвратите образуването на гнездо от бактерии и гъбички, съветът на специалистите е да сменяте чаршафите веднъж седмично. Това е абсолютно задължително през пролетно-летния период, когато по-високите температури водят до повече изпотяване. През зимата може може да бъде и на 10-12 дни, но в никакъв случай по-дълго.
Това обаче не важи за калъфките за възглавници. Те трябва да се сменят 2 пъти седмично, за да се избегна появата на пъпки по лицето. Според ново проучване, след година и половина употреба във възглавниците могат да бъдат открити до 17 различни вида гъбички.
Пижамата и нощницата също имат нужда от по-честа смяна - поне веднъж седмично. Одеялата, калъфите за матраци и покривалата е добре да се перат веднъж месечно, а завивките, които не са в пряк контакт с кожата, могат да се сменят на всеки два или три месеца. На всеки шест месеца матракът трябва да бъде основно почистен с прахосмукачка и проветрен, както и възглавниците.
Те задължително се перат самостоятелно, а не с останалото пране. И трябва винаги да е на не по-малко от 60 градуса. За да сте още по-сигурни в унищожаването на микробите и гъбичките, към нормалния перилен препарат може да добавите и антибактериално средство.
И един полезен съвет: не бързайте да оправяте веднага леглото след ставане от сън, а оставете чаршафите и одеялата да се проветрят.
Различни проучвания показват, че спането в нездравословна среда допринася за значително увеличаване на риска от разболяване, особено на дихателните пътища, тъй като мръсните повърхности са в близък контакт с лицето. Сред най-честите са настинките и болките в гърлото с неясен произход. В повечето случаи причината се оказва вдишване на микроби. Раздразнената кожа сутрин е друг знак, че не сте се погрижили правилно за спалното бельо.
Деси Тодорова по материали от My Personal Trainer
Периодът преди и по време на бременността предоставя възможност за поддържане на по-добър хранителен статус на майката.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари