Проучване установи, че високите нива на флуор вредят на плода
Вода от чешмата. Снимка: Instagram
Екип от колежа по обществено здраве към Университета на Флорида, който изследва 230 двойки майки и техните бебета, откри ясна връзка между количеството флуор във водата, която бременните жени са пили, и развитието на мозъка на плода.
Бременна пие вода. Снимка: Instagram
Резултатите сочат, че тези, които са пили вода с по-високи нива на флуор през бременността, са били изложени на по-висок риск да родят дете с невроповеденчески проблеми. Те включват симптоми на тревожност и проблеми с емоционалната регулация. Тези деца също по-често се оплакват от болки в корема и главоболие.
Симптомите често стават незабележими почти до тригодишна възраст.
Когато съдържанието на флуор във водата надхвърли 0,68 милиграма на литър, това се отразява на развитието на мозъка на плода, установяват учените.
Тези свръх нива са ясно видими в урината на бременните.
Тестове, които учените правят многократно през третия триместър, дават възможност да се открие ясен модел. Като същевременно учените успели да изключат въздействието на олово и други тежки метали, които също може да присъстват във водата.
След раждането, участничките в проучването попълнили въпросници, с които оценявали развитието децата от психологическа гледна точка.
Резултатите и заключенията на екипа се препокриват и с проучвания, проведени в Канада и Мексико, казва ръководителката на екипа Ашли Малин, асистент по епидемиология в Колежа по обществено здраве към Университета на Флорида.
В много страни по света чешмяната вода допълнително се флуорира, за да се дезинфекцира и да се намали рискът от развитие на кариес. Но, както се оказва, тази практика има странични ефекти.
Ашли Малин се надява нейното изследване да помогне на политиците да обърнат внимание на този глобален проблем и да спрат да налагат флуориране на водата.
Много експерти смятат, че не е нужно да се добавя флуор към водата, ако той вече присъства в пастата за зъби.
Високите концентрации на флуор във водата водят до друг проблем. Избавяйки децата от кариес по този начин, създаваме предпоставка за друг зъбен проблем – флуороза. При него зъбният емайл придобива неравномерна пигментация, появяват се ярки бели петна и ивици, в напредналите форми се нарушава целостта на зъбната повърхност, емайлът се руши, зъбите стават чувствителни към сладко, студено и горещо, казва Ашли Малин.
За да се избегнат подобни проблеми, учените препоръчват да не се пие вода, ако нивото на флуор е значително превишено.
Използването на специални водни филтри, които премахват флуора, също помага.
А при избора на паста за зъби, си струва да обърнете внимание на тези, които съдържат повишена доза калций, но не и флуорид.
По материали на Daily Mail, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари