Медицината дава безспорни доказателства за това
Майка гушка бебето си. Снимка: Shutterstock
Знаете ли как е измислен методът „кенгуру“ или грижа за новороденото „кожа до кожа“ - когато още щом се роди, то се постовя върху гърдите на майка си.
През 70-те години на миналия век смъртността сред недоносените бебета в Колумбия достига 70%. Бебетата умирали от инфекции, респираторни заболявания и просто поради недостатъчни грижи и внимание.
Лекарите обаче забелязали, че тези новородени, които оставали близо до майките си, се чувствали много по-добре и оцелявали. Така се е появил методът на „кенгуруто“. Силата му е в близкия контакт кожа до кожа до майката (или бащата).
Проучванията показват, че методът на кенгуруто подобрява дейността на дихателната и сърдечно-съдовата система на новороденото, помага за по-ефективен контрол на телесната температура и пести калории. Бебета, носини в кенгуру, растат по-добре и наддават на тегло.
Въпреки че първоначално методът е разработен за недоносени, редовният контакт кожа до кожа се оказва от полза и за доносените бебета.
В последните години в модерните родилни заведения у нас също се практикува мотодът „кожа до кожа“ - голото бебе , веднага щом се роди, се поставя върху гърдите на майка си. То поема първата глътка въздух така – върху майка си, кожа до кожа и трябва да остане там час-два. Всички процедури – мерене на ръста, теглене, къпане... се отлагат за по-късен етап.
Този контакт носи полза не само за бебето, но и за майката и се препоръчва от Световната здравна организация.
Майка гушка бебето си. Майка гушка бебето си. Снимка: Shutterstock
Ползите от този бърз контакт са добре проучени от науката.
Допирът до майчината кожа бързо стабилизира жизнените показатели на новороденото и намалява стреса. Той по-бързо регулира температурата на телцето, сърдечната и дихателната честота влизат в ритъм, а нивото на постродилен стрес намалява. Впоследствие бебето суче по-добре, по-плавно и стабилно наддава на тегло.
Бебетата оставени върху гърдите на майка си, непосредствено след раждането, плачат 10 пъти по-малко и имат по-добро психо-емоционално развитие.
„Кожа до кожа“ върху гърдите на майка си бебето усеща, че кризисната ситуация , свързана с преминаването през родовите пътища, дефицита на кислород и стреса, е свършила.
А и по-късно в живота този контакт с ласкавите ръце на мама, е от огромна полза.
Учените са изследвали ефекта от честото прегръщане на детето и да доказали експериментално ползите.
„Имаме нужда от четири прегръдки на ден, за да оцелеем. Имаме нужда от осем прегръдки на ден, за да сме здрави. Имаме нужда от дванадесет прегръдки на ден за личностно израстване". Това е фраза от американския психотерапевт Вирджиния Сатир.
Майка се радва на бебето си. . Снимка: Shutterstock
Има поне 7 медицински причини да прегръщате детето си често.
1. Прегръдката сближава. Най-очевидният ефект от прегръдките е психологическият. Те помагат на децата и на родителите да почувстват емоционална и психологическа връзка и взаимна подкрепа. Роля играе окситоцинът - хормонът на любовта и доверието.
2. Освобождава от стрес. Отново се дължи на мощния прилив на хормона на щастие и спокойствие. Очевидно всеки вид тактилен контакт, включително прегръдките, задействат тези хормони.
3. В прегръдката на мама детето бързо се успокоява. Спират пристъпите на истеричен плач. Малките деца са капризни не защото са палави или имат лош характер, а защото в този момент имат нужда от помощ и успокоение.
6. Прегръдките са стимул са за растежа на детето. Учените са установили, че децата, които са лишени от топлина и емоцинаална връзка, иман по-нисък ръст, тегло, обиколка на главата и гърдите. Науката го определя с термина: психосоциален нанизъм. Смята се, че възниква поради определени хормонални ефекти.
7. Намалява риска от инфекции. Вероятно всеки знае, че близкият контакт с други хора допринася за разпространението на инфекции. Но е наблюдаван и описан и обратният ефект – прегръщането като превантивна мярка. То е доказано научно от екип изследователи от университета "Карнеги Мелън".
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари