Как някои „блокиращи“ фактори да бъдат отключени
Мъж и жена се радват на новородено си дете. Снимка: Getty
Три фактора определят дали мъжът ще може да стане татко: производството на мъжки полови клетки (сперматогенеза), транспортирането на сперматозоидите и тяхната способност да проникнат в яйцето, за да „вкарат“ в него генетичен материал.
Разбира се, основният принос на мъжа за успешното зачеване е качествената сперма, защото за да баде оплождането успешно, поне 10 милиона сперматозоида трябва да проникнат в матката!
Качеството от своя страна зависи от нивото на хормона тестостерон в организма. Смята се, че мъжете с високи нива на тестостерон обикновено са със среден ръст, набити, с развит торс и много косми по тялото.
Мъж, който е депресиран. Снимка: Getty
- Възраст: след 35 години производството на тестостерон и броят на сперматозоидите в семенната течност намаляват.
- Тегло: излишните килограми водят до хормонален дисбаланс, потискат ендокринната функция на тестисите, намаляват броя и подвижността на сперматозоидите.
- Пушене: влияе отрицателно на ДНК на спермата. В допълнение, семенната течност на пушача е по-податлива на агресивното влияние на леко киселата среда на влагалището. А всичко това намалява шансовете на спермата за "оцеляване".
- Алкохол: Намалява нивата на тестостерон в тялото и влияе отрицателно върху производството на здрави сперматозоиди от тестисите.
- Прегряване (баня, сауна, синтетично бельо): сперматозоидите са много чувствителни към топлина, тъй като процесът на тяхното образуване протича при температура, която е с 1-2 градуса по-ниска от температурата на вътрешните части на тялото.
- Наранявания в областта на слабините, тесни дрехи, потенциално опасни спортове - колоездене, бойни изкуства.
- Лоша среда и условия на живот: замърсен въздух, работа със силно токсични вещества, повишени нива на радиоактивно излъчване.
Отклонението на основните параметри на спермата от нормата може да бъде повлияно и от: нарушения във функционирането на тестисите, простатната жлеза и редица малки полови жлези.
Прегледът от уролог позволява да се направят изводи за възможни заболявания или рискови фактори.
Дори вирусно заболяване може да потисне образуването на здрави сперматозоиди за 2-3 месеца.
За да подобрите узряването на сперматозоидите, се въздържайте от пушене, горещи вани или чести посещения в сауна. Намалете приема на алкохол колкото е възможно.
Ако всичко е наред от страна на жената, бъдещият татко трябва първо да направи спермограма - анализ, който дава представа за концентрацията, количеството и подвижността на сперматозоидите.
При нормални показатели се прави мар тест. Той установява спермата, която е „блокирана“ от антитела, т.е. покрити с антиспермално покритие.
Друг метод за откриване причините за безплодие е свързването на спермата с хиалуронова киселина (определят се „зрели“ сперматозоиди).
Зачеването се влияе и от честотата на интимните контакти – добре е те да са оптимален брой. Не бива да са твърде чести. Водени от силно желание за дете, партньорите понякога прекаляват. Помнете, че мъжкото тяло се нуждае от време, за да натрупа подходящия резерв от сперма. Оптималният интервал между половите контакти трябва да бъде в интервал от три дни.
Мъж избира подходящи храни. Снимка: Getty
Храненето не е основното, но все пак важно условие за успешно зачеване. Уверете се, че диетата на бъдещия баща редовно включва:
- Миди и яйчен жълтък са богати на витамин В12, който помага за активното образуване на сперматозоиди.
- Сушени плодове, слънчогледово масло, рибено масло регулират функционирането на ендокринната система.
- Червените чушки, броколите, портокалите, ягодите съдържат витамин С, който повишава подвижността на сперматозоидите.
- Спанак, ряпа, бадеми - повишават качеството на спермата.
- Пълнозърнести храни, стриди, кедрови ядки, червено месо - допринасят за производството на активни и „подвижни“ сперматозоиди, както и за поддържане на максимален брой „добри“ сперматозоиди.
- Тиквените семки съдържат много цинк, който е необходим на мъжкото тяло за производството на хормона тестостерон, а също така играе важна роля за поддържане на качеството на спермата. Тиквените семки могат да се консумират в чист вид, както и да се включват в каши, салати, печива и смутита.
Британски учени предполагат, че производството на тестостерон при мъжете намалява през студения сезон.
Бразилски диетолози съветват любителите на кафето да не се отказват от любимата си напитка, когато планират дете: според техните наблюдения спермата на мъжете, които пият 6 чаши кафе на ден, е по-„подвижна“.
Канадски психолози твърдят, че хроничният стрес значително забавя процеса на образуване на сперматозоиди.
Американски лекари обясняват, че използването на лубриканти по време на полов акт не оказва влияние върху зачеването.
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари