В кои ситуации може да се намесите и как да защитите вашия син/дъщеря
Жена се кара на дете. Снимка: Shutterstock
На детската площадка често възникват конфликти.
Детето грабва чужда играчка и отказва упорито да я върне, яха чуждо колело и не иска да слезе от него, настоява да се спусне първо по пързалката и разбутва останалите, без да чака реда си ...
Как трябва да потъпят родителите? Трябва ли да се намесват?
Какво трябва да направите, ако, когато дойдете да вземете детето си от детска градина, видите нечия майка да му се кара за лошо поведение?
Деца се карат на пясъчника. Снимка: Shutterstock
Порталът Today направи проучване сред хиляда родители с въпрос „Смятате ли, че е нормално да се карате на чуждо дете?“
Гласовете им се разделиха почти поравно: 52% от анкетираните отговориха утвърдително на въпроса, 48% избраха отговор „не“.
Резултатите от тази анкета красноречиво илюстрират колко сложен е понякога моралният избор, който родителите често трябва да правят.
Според клиничния психолог от Харвард Лорънс Кътнър, във вашия дом имате право да изисквате хлапетата, дошли на гости, да спазват правилата, които сте установили.
„Ако чуждо дете скача на дивана с обувки, разбира се, трябва да му забраните да прави това. И да му обясните, че у вас това не може да се прави. Но че има право да прави такива неща у дома си. Така и вашето дете ще види, че сте последователни и сериозни”, казва специалистът.
Но какво да правите, ако в неловка ситуация, редом до чуждото дете има и възрастен? Например, докато си играе на пясъчника, детето ви взема чужда играчка. Майката на чуждото дете се притича на помощ и започва да се кара на вашето за лошото му възпитание?
То най-вероятно ще си мълчи, ще бъде уплашено и ще чака и вие да се намесите.
Препоръчително е да вземете детето на ръце или да го поставите зад гърба си, така че да почувства, че сте на негова страна.
Тогава може да продължите разговора - бъдете учтиви, изслушайте опонента си, намерете консенсус и се опитайте да останете обективни.
Този диалог е полезен и за децата: като наблюдават възрастните, те могат да се научат да реагират адекватно на конфликти и спорове.
Създателят на проекта Positive Parenting Solution (онлайн платформа със съвети, обучения и препоръки за родители) Ейми Маккрийди вярва, че може и трябва да се намесите в детския конфликт само, когато поведението на чуждото дете застрашава здравето и безопасността на вашето.
В този случай е необходимо да отвлечете вниманието на децата така, че да предотвратите възможен инцидент. И едва след това да се обърнете към виновника и да му обясните възможно най-убедително и строго, че това не може да се прави и, че е опасно.
Никога обаче не трябва да хващате чуждо дете за ръце, да го дърпате, бутате или по друг начин да се опитвате да му въздействате физически. Трябва да разчитате само на гласа си.
Ако видите, че чуждо дете тормози вашето, а родителите му не се намесват (или просто ги няма наблизо), приближете се до насилника и говорете с него възможно най-спокойно.
Представете се, кажете чия майка сте и че детето ви няма да си играе с някой, който хвърля камъни или пясък.
След това е добре да отведете вашия син/ дъщеря далеч от детската площадка и да намерите по-безопасно място за игра.
Много психолози и опитни родители смятат, че няма такава ситуация, в която имате право да се карате на чуждо дете:
Първо, не знаете всички обстоятелства, които са го подтикнали да извърши това, което вие смятате за неправилно.
Второ - може да се окаже, че грешите както в очите на това дете, така и в очите на родителите му.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари