Колко често да го правим, за да борим стреса
Влюбени се прегращат в леглото. Снимка: Getty
За да се отпуснат и релаксират, много хора използват гореща вана, четене, медитация или спорт. Според експерти сексът е много по-ефективен и дава по-бърз и сигурен резултат.
Често, когато сме погълнати от работа и безкрайни списъци със задачи, се чувстваме претоварени и забравяме за секса – той става все по-малко в живота ни.
Вместо това, трябва да намерим време и да му се насладим, ако искаме да върнем жизнеността и вкуса на живота, твърдят експерти.
За да сме щастливи и спокойни, ние се нуждаем от „хормоните на щастието“: серотонин, допамин и окситоцин.
Окситоцинът е известен също и като „хормона на прегръдката“ – той се произвежда в моменти, когато сме в обятията или ни докосва любим човек. Освобождаването на този този хормон стимулира сексуалното желание.
Влюбени мъж и жена се прегръщат. Снимка: Getty
Експертите казват, че трябва да правите секс с партньор (не сами) 3 пъти седмично.
Именно това количество секс ще се превърне в най-доброто ви оръжие в борбата със стреса.
„Можете да стимулирате освобождаването на хормони на щастието чрез секс. Те не само ви правят по-щастливи, но и ви помагат да станете по-издръжливи и устойчиви на стрес. Направете секса част от своето ежедневие", съветва Трейси Сейнсбъри. Тя е консултант на двойки, които опитват чрез инвитро да станат родители.
Не чакайте само романтичен момент или специален повод – сексът може да се случи, ако и двамата работите от вкъщи и си почивате заедно.
Няма нужда да се подготвяте специално - това може да създаде ненужен стрес.
Опитайте се да се отнасяте към всичко с хумор – отпуснете се и просто се насладете на момента заедно с партньора си.
Мъж и жена се наслаждават на ласките си. Снимка: Getty
Сексът рядко е приоритет - обикновено той идва на последно място след работа, срещи с приятели, деца, готвене и всичко останало. И това е грешка – освен че се справя със стреса, сексът създава усещане за защита, сигурност и безопасност.
Експертите казват, че много често двойките, които се опитват да имат деца, започват да правят по-малко секс: мъжете се чувстват напрегнати, сякаш трябва да покрият някаква норма. Жените са притеснени и често имат проблеми със самочувствието, особено ако не успеят да забременеят веднага и опитите се проточат с години. Всичко това се отразява в желанието им да правят секс и страстта в живота им намалява.
"Ето защо е толкова важно сексът да стане част от седмичната ви програма", казва Сейнсбъри. Тя съветва двойките вместо да разчитат на приложения, които определят кога жената е в овулация, да правят секс. Рано или късно сексът ще доведе до желания резултат и жената ще стане майка.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари