Това му помага да се справи с новия за него свят по-лесно и да развива уменията си
Правилата влияят и на мисловния процес на бебето.
Снимка: Shutterstock
Може да се каже, че когато преследваме определена цел или изпълняваме дадена програма като родители, правилото е най-популярната стратегия, която следваме, без да се налага да преминаваме през всички специфики една след друга. След като детето направи първите си стъпки в света на правилата, ще забележите, че изпълнява цели различни „програми“ по-плавно и естествено от преди. Сега можете по-добре да разберете какво прави и какво иска. Така е, защото детето ви може да развива по-сложна мисъл, приблизително като възрастните.
Правилата ще повлияят и на мисловния му процес. Детето ви вече няма да е „в капана“ на програмата, а по скоро ще я „създава“ или променя и дори ще оценява ползата от нея. И тъй като вече ще обмисля всеки ход, докато преминава през дадена програма, за да реши по какъв начин да я извърши, то започва да разсъждава и върху начина на мислене в света на правилата. Мозъкът му е много по-зает и то го усеща.
Бебето разбира интуитивно какво да прави.
Снимка: Shutterstock
Буквално! То докосва някои неща с челото си: пода, крака на масата, книгата, чинията си и т.н. Вика ви, за да ви покаже нещо. В определени моменти сякаш иска да каже, че може да се удари в тези неща. Друг път изглежда, че това е началото на нов начин на мислене, като че ли вече разбира света със собствения си ум.
В света на правилата малчуганът ви мисли напред, размишлява, взема предвид последствията от действията си, прави планове и ги преценява. Измисля стратегии: „Дали да извикам татко, или баба, за да ми даде бонбони?“, „Как да отложа незабележимо нещата?“ Естествено, детето ви все още не измисля планове толкова лесно и обиграно и по толкова сложни начини като нас, възрастните. На нас ни е отнело години да усъвършенстваме това си умение. Чрез практиката всеки от нас е научил определени правила, изпълнявайки програми и проверявайки крайния резултат при хиляди различни ситуации. Малкият ви новобранец не може напълно да разбере смисъла на толкова много нови неща. Подобно на „Алиса в страната на чудесата“, той се скита из сложния свят на правилата. И започва да схваща, че ще му се налага от сутрин до вечер да взема решения. То забелязва, че това е неизбежно: трябва да избира, да избира и отново да избира. Може би сте забелязали как детенцето ви непрестанно се двоуми какво да прави?
Сега детето ви осъзнава, че по цял ден трябва да взема всякакви решения. Избира много внимателно и не бърза. Чуди се до безкрай дали да включи телевизора, или може би не бива. Дали да хвърли нещо през терасата, или по-добре не. Дали да спи в голямото легло, или в малкото и дали да седне с баща си, или с мама.
В света на правилата детето ви не само трябва да избира какво да направи, но докато го прави, се налага постоянно да взема решения: „Да съборя ли кулата си, да я оставя така, или да я направя по-висока?“ И ако избере последния вариант, трябва да реши как да го направи: „Дали да сложа още една кубче върху кулата си, или този път да е кукла?“ Във всичко, което прави, то ще трябва да избира отново и отново: „Дали да го направя старателно, небрежно, безразсъдно, бързо, диво, опасно, или внимателно?“ Ако родителите му смятат, че е време за лягане, то ще трябва да реши дали да се съгласи безмълвно, или да се опита да го отложи. И отново трябва да избира: „Коя е най-добрата стратегия, която ще ме задържи най-дълго далеч от леглото? Да офейкам по най-бързия начин? Да изскубна някое растение от саксията му? Или да извъртя някакъв друг номер?“ И ако е напълно наясно, че нещо е забранено, трябва да реши дали направо да не го направи, или да изчака да се разчисти теренът. То обмисля, избира, пробва и докарва родителите си до отчаяние.
С всички тези решения на вашето дете му се изяснява, че и то може да се справя с нещата точно като мама, татко и всеки друг човек. То също развива чувство за собственост. Не си дава лесно играчките, особено на други деца. Сега вече и то е пълноправна личност. Собствената му воля дава извънредни смени. Веднъж решава да постави внимателно пълната чаша на масата, а после оставя чашата да падне и да полее масата. В даден момент се опитва да получи от вас бисквитка с целувки и прегръдки, а в следващия прибягва до тръшкане и вие нямате представа, че иска бисквитка!
В този период ще се изненадате колко много нови неща овладява вашето дете.
Снимка: Shutterstock
Вкарвайки целия си арсенал в употреба и изучавайки вашите и чуждите реакции, то установява, че различните стратегии, които прилага, водят до различни резултати. Така че детето ви открива кога е най-добре да се държи дружелюбно, да е услужливо, агресивно, самоуверено, внимателно, учтиво и т.н. То самò си измисля някои от стратегиите, а други имитира: „О, това дете удари майка си, дали да не пробвам и аз?“ Детето ви се лута из света на правилата и наистина има нужда от родителите си и околните в процеса на обучението си.
Ние, възрастните, вече имаме години опит в света на правилата. Станали сме умели в него благодарение на пробата и грешката. Знаем например какво означават за нас справедливост, доброта, човечност, съпричастност, находчивост, умереност, разточителство, доверие, въздържаност, предпазливост, сътрудничество, грижа, окуражаване, самоувереност, търпение и загриженост. Знаем какво означава да си загрижен за околните, да си полезен, да съдействаш, да бъдеш любящ и почтителен и знаем, какво е да накараш някого да се чувства спокоен. И все пак не всички разбираме тези принципи еднакво. Знаем например, че е възпитано да се здрависаме, когато се запознаваме с някого – такива са нидерландските обичаи. В Англия обаче хората не очакват ръкостискане, там са достатъчни кимване и поздрав. А в Танзания се очаква да подадеш и двете си ръце, едната ръка е само половин поздрав и се смята за грубо отношение, защото държиш в готовност едната ръка, за да издърпа обратно другата. Ние изпълняваме нашите правила според личността, семейството и културата на обществото, в което сме израснали.
„Чудните седмици“ от д.н. Хети ван де Рейт, д.н. Франс Плои и Ксавиера Плас-Плои
Снимка: издателство „Изток-Запад“
Всичко, което един млад родител трябва да знае за десетте вълшебни скока на своето бебе, и кога да ги очаква може да откриете в „Чудните седмици“ от д.н. Хети ван де Рейт, д.н. Франс Плои и Ксавиера Плас-Плои (издателство „Изток-Запад“).
Може би се чудите защо бебето ви е раздразнително, прилепчиво и ревливо? Възможно е да преминава през скок в мозъчното си развитие, след който овладява нови умения, прави открития и развива възприятията си. Киселото му настроение може да е сигнал, че е на път да постигне огромен напредък!
Основаваща се на десетилетия изследвания, „Чудните седмици“ обхваща първите 20 месеца от живота на бебето. С над два милиона продадени копия и четири милиона изтегляния на мобилното ѝ приложение, „Чудните седмици“ е най-добрият помощник за младите родители.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари