Дали да се оперира и кога, е въпрос на много тънка преценка
Дете, което спи с отворена уста. Снимка: Shutterstock
Третата сливица не се вижда, когато детето отвори уста. Тя се намира зад носа. Затова се нарича „трета“. Колкото повече обаче то боледува и колкото по-често има хрема, толкова повече тази имунна тъкан се разраства и се увеличава. А външният вид и лицето му ясно показват, че то има проблем с така наречената назофарингеална сливица.
Лекарите го наричат „аденоиден тип” лице - лицето на детето е удължено, бледо, а под очите се появяват тъмни кръгове.
През нощта то спи, а през деня стои постоянно с полуотворена уста, а по устните му има корички суха кожа, обяснява отоларингологът д-р Анна Медведева.
Основната причина за аденоидния тип лице е, че детето диша през устата. Поради различни причини, включително сливиците, то не може да диша през носа си. И ако това продължи дълго, се „отпечатва“ на лицето му.
Дишането през носа има редица предимства – то затопля въздуха и го филтрира от прах и други частици, както и от вируси и бактерии.
Затова децата, които дишат предимно през носа, са изложени на риск от различни инфекции и чести заболявания. И те се заразяват лесно и боледуват по-често.
Дали третата сливица трябва да се отстрани, решава лекарят и то след наблюдение на детето и след обстоен преглед.
“Аденоидното лице” е само една от индикациите за оперативно лечение.
Третата сливица има три степени на нарастване. В първите 2 обикновено операция не се препоръчва. Ако обаче разрастването й е в трета степен, решението е категорично: тя трябва да се махне.
Големината на третата сливица не е единственият критерий дали тя да се махне. Според старите схващания, щом сливицата е голяма и пречи, тя задължително се премахваше. Сега това становище е отхвърлено.
Важна е преценката на лекуващия лекар, който трябвада вземе предвид дали например детето при боледуване често развива усложнения – например отит. Тогава сливицата трябва да се махне, за да се пази слухът.
Ако прави често синузите или пневмонии, преценката на състоянието също трябва да е много точна.
Има и още една особеност, предупреждават лекари: Колкото по-рано се махне третата сливица, толкова по-висок е рискът от повторна операция, защото сливицата израства отново.
- Преди тригодишна възраст такава операция въобще не се прави.
- Ако третата сливица се махне на 3-годишна възраст, то тя се появява отново на 5-7-ата година и трябва пак да се оперира.
- Ако сливицата се махне към четвъртата-петата година, то дори да се появи наново, към 11-ата година вероятно ще се стопи и ще изчезне от самосебе си. И тогава повторна операция няма да се наложи.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари