Кръвната група е въпрос на сложни комбинации (част 2)
Бебе, което се плези. Снимка: Getty
Тайната на човешкия живот се съдържа в нишка с дължина метър и ширина само няколко милиардни от милиметъра. Известна е като ДНК или дезоксирибонуклеинова киселина.
Именно в нея се съдържат всичките ни големи и малки семейни тайни.
Свита на топка, информацията се намира в центъра на ядрото на всяка клетка под формата на 46 хромозоми. Те от своя страна съдържат 50 000–100 000 гена, които наследяваме в съотношение половината от татко, половината от мама.
ДНК. Снимка: Getty
Всяка хромозома в тялото ни има двойка (има общо 23 двойки), с изключение на половите хромозоми при мъжете (несдвоени X и Y).
Ако една двойка има различни гени, само един от тях ще може да се изрази. И този, който успее, науката нарича доминиращ, а „потиснатият“ е рецесивен.
За да може детето да прояви рецесивен наследствен белег, той трябва да му бъде предаден едновременно от бащата и майката. Но доминиращата черта ще стане очевидна, дори ако бебето я получи само от един от родителите.
В първата част на материала стана дума, че бащата определя дали ще се роди момче или момиче, а интелигентността зависи от майката.
Сега продължаваме.
Три бебета. Снимка: Getty
Вече казахме, че много човешки черти зависят от няколко гена едновременно.
Освен това някои от тях, например чертите на характера или интелектуалните способности, не могат да се обяснят само с „багажа“, получен от родителите.
Помислете: докато живеем, освен от наследствеността, ние се влияем и от околната среда. От нея зависи дали влеченията ни ще „оживеят“ и ако "да" – как точно.
Някои заболявания, които се проявяват като поведенчески разстройства, се предават по наследство (например склонност към депресия или случаи на забавяне на развитието, са свързани с „повредена“ Х-хромозома).
Що се отнася до здравето, определящо значение имат гените, които получаваме от мама, от татако и от близките роднини. Но не само.
Отново много зависи от начина на живот и условията на живот, тъй като, те диктуват дали генетичните характеристики, включително предразположението ни към болести, ще се проявят.
Кръвната група зависи от това коя захарна молекула е на повърхността на червените кръвни клетки (еритроцитите).
Може да е тип А - и тогава бебето ще има II кръвна група, тип B - група III, както А, така и B - група IV, а може и да я няма изобщо - тогава ще е група I.
Родители с кръвна група II и III могат да имат дете с група I, II, III или IV.
Генетични изследвания. Снимка: Getty
Ако има риск от някаква наследствена болест, лекарите ще предложат на бременната допълнителни изследвания.
Обикновено се вземат плацентарни клетки за анализ (на 10-15 седмица от бременността), проба от амниотична течност (амниоцентеза на 16-20 седмици) и кръв от пъпна връв (кордоцентеза на 20-24 седмици). Тези съвременни методи са точни, но крият макар и малък риск за бременната.
Пренаталният скрининг е метод за оценка на риска при нероденото бебе по време на бременност. Надеждността на анализа често не надвишава 70% и отнема от 2 до 5 седмици, за да се получат резултатите.
Специалистите изследват кръвта на жената, като вземат предвид нейната възраст, тегло и ултразвуковите данни на 10-13 и 16-20 седмици от бременността.
Следва продължение: как се наследавят външен вид, височина, килограми и кои сеемйства трябва да направят генетична консултаиця
По материали на Parents, Мона Василева
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари