Освен, че продуктите трябва да са полезни, а храната – вкусна и прясна
Илюстрация: Guliver/iStock
За да се храним правилно е важно не само да имаме полезни продукти, но и да ги приготвяме правилно – да готвим така, че да извличаме повече ползи от храната. Ястията да са вкусни, да не са еднотипни и да ни доставят удоволствие – ето как да открием тънкия баланс между полезното и приятното:
Заменете олиото със зехтин
Ползите от зехтина за здравето са много, а когато го включите и в готвенето вместо слънчогледово, менюто ви автоматично ще стане по-здравословно.
Заменете светлите продукти с тъмни
Снимка: Guliver/iStock
Белият ориз с кафяв, белият хляб – с черен, бялото брашно – с пълнозърнесто – тези промени няма да ви изправят пред компромис с вкуса, а храната ке стане по-ценна и по-малко калорична.
Избирайте правилно сиренето
По-силно ароматните сирена – козе, чедър и т.н са за предпочитане, защото от тях ще консумирате по-малко и така ще намалите мазнините и калориите в менюто си като цяло.
И докато сме на тема млечни продукти: намалете или изключете сметаната от менюто си – не ви е нужна, а когато искате да сгъстите някакво ястие, не залагайте на сметана, просто добавете малко царевично брашно, разредено във вода.
Жълтъците – отделно от белтъците
Снимка: Guliver/iStock
В яйченият жълтък има много повече мазнини и калории, отколкото в белтъка. Жълтъците също са полезни, но консумацията им трябва да е умерена. Когато например правите кейк, използвайте не цяло яйце, а два белтъка.
Наблягайте на пълнозърнестите продукти
Брашното от цели зърна съдържа повече влакнини, магнезий, цинк и други полезни елементи – макароните, хлябът, печивата са по-полезни, когато са от пълнозърнесто брашно.
Печете във фурната
Вместо да пържите, изберете по-здравословен метод на готвене – почти всяко ястие може да се приготви на фурна, като изключим супата. Не запържвайте нищо в началото на готвенето и слагайте мазнината в края на приготвянето – така храната съдържат поне 40% по-малко калории, съветва рамблер..
Използвайте повече зеленчуци
Идеята е не да наблягате на варените зеленчуци – тях така или иначе повечето хора не ги обичат, а да избирате свежи пресни зеленчуци с които да заменяте обикновената закуска.
Снимка: Guliver/iStock
Пример: чушка и домат със сирене вместо сандвич, картофена салата вместо хляб към пържолата, или магданозени кюфтенца, или пресни настъргани моркови с червено цвекло и малко целина, или бланширани тиквички с копър и кисело мляко (впрочем, тиквичките могат да се ядат и сурови, нарязани на лентички и натопени в лимонов сок), или руска салата, овкусена не с майонеза, а само със зехтин и лимон… има толкова варианти, с които да заместите тестените и месни продукти със зеленчуци, а в тях има много витамини, които са ви важни.
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари