С правилните стъпки лесно ще преодолеете този проблем и ще се прибирате у дома в добро настроение
Има практични начини, които могат да ви помогнат да се справите със стреса.
Снимка: Shutterstock
Трудно ви е да заспите, напрегнати сте и дори стойката ви го издава. Постоянно се връщате в ума си към едни и същи теми, като не му давате шанс и за миг покой. Вие сте хиперактивни, но не и съсредоточени: трудно завършвате започнатата задача, защото преминавате към друга. Всичко това са признаци на работния стрес. Добрата новина е, че има как да се справите.
Има начини за измерване на напрежението и разбиране кога то надхвърля предупредителните нива. Такъв е тестът за сърдечна вариабилност, който използва инфрачервени лъчи за измерване на кръвния обем на всеки удар и времето, което минава между два удара. Правилният ритъм трябва да бъде мек и адаптивен, а не сърцето да тупти като метроном. Учестеният сърдечен ритъм показва хиперстрес.
Друг полезен тест е измерването на определена област от мозъчната кора, по-точно дясната префронтална, където протичат процесите на преживяване. Когато тази област е свръхактивна, вагусният нерв се блокира, което се отразява и на останалите органи. Това насърчава стареенето и дегенеративните заболявания.
След като сте проверили състоянието на работния стрес, следващата стъпка е да се научите как да го управлявате. На първо време трябва да разберете как да разсейвате мислите си и да се отпуснете.
Тук много помагат дихателните упражнения. Но е добре те да се комбинират с версия на метода, разработена от Едмънд Джейкъбсън. Става дума за следното: затворете очи и, вдишвайки, стиснете юмруци. Задръжте дъха си за 5-7 секунди, след това издишайте и произнесете на глас думата релакс, след което отпуснете ръцете си. Продължете и с останалите части на тялото: присвийте очи, вдишайте и след това ги отворете отново; повдигнете раменете си и след това ги отпуснете; свийте краката си, стиснете зъби и след това отпуснете челюстта си. След като завършите цялото упражнение, останете седнали за няколко минути и съсредоточете вниманието си върху дишането. Отворете очи и се протегнете.
Второто упражнение е част от поредица от техники, известни като ментално обучение. Когато се почувствате притиснати, затворете очи и си представете как вървите по коридора и влизате в стаята за релакс. Топло и комфортно е там, има стени в предпочитания от вас цвят и мебели, които харесвате. Има и фотьойл: седнете и дишайте, представяйки си, че оставяте всичките си грижи навън.
Иглите действат върху меридианите, които минават през тялото, като по този начин осъществяват енергийна стимулация, която спомага за ребалансиране на организма, както и за отпускане на мускулите. И накрая, чрез умствено обучение се преподават прости техники за самоконтрол, подобни на тези, използвани от спортисти или актьори, които помагат за активиране на парасимпатиковата система и вагусния нерв, противодействайки на стреса.
Деси Тодорова по материали от Donna moderna
Калцият може да бъде въведен в тялото не само с млечни, а и с растителни продукти.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари