Най-странните „находки“ на ендоскописта
Деца, които играят. Снимка: Shutterstock
Когато бебето се изправи на крака и започне да ходи, започва да слага всико в устата си. Прави го по инерция и най-вече от любопитство, за да го проучи и изследва. И някоя малка част от играчката или опасен предмет при смях и игра могат да попаднат с дихателните му пътища и хранопровода.
Това се случва най-често от една до пет години, тъй като то все още не знае, че поставянето на малки предмети в устата е опасно.
В практиката на всеки ендоскопист, работещ в детска клиника или в детското отделение на болница, има колекция от предмети, които е извадил от хранопровода, стомаха или червата на малките си пациенти. За тези инциденти разказва д-р Татяна Харкина..
Най-трудните ситуации възникват, когато родителите, бабите и дядовците или бавачката не са забелязали кога детето е погълнало нещо. И тръгват да търсят помощ, когато е късно.
Това винаги има сериозни последици.
Има обаче и чужди тела - най-често дребните, които излизат сами през естествени отвори без никаква вреда.
Какво най-често поглъщат децата?
Това са части от играчки, конструктори, монети, кръгли батерии, копчета, магнити.
Дете пъха в устата си батерия. Снимка: Shutterstock
Батериите са особено опасни: стомашният сок може да ги разтвори и да причини химическо изгаряне. Понякога то е много силно и дори се стига до перфорация на стените на стомаха и смърт.
Погълната батерия е причина за спешна хоспитализация.
Добре познатите магнитни топчета са не по-малко коварни: ако се слепят във верига и попаднат в червата, могат да причинят запушване, а след това и перитонит - възпаление на червата. Това също е ситуация, в която трябва да покажете детето на лекаря възможно най-бързо.
Ако детето започне да плаче без видима причина, не може да преглъща, отказва да яде, повръща веднага след хранене или се оплаква, че го боли стомахът, най-вероятно има чуждо тяло в хранопровода или стомаха.
Ако се установи, че чуждо тяло вече е навлязло в червата, тогава на детето спешно трябва да направи рентгенова снимка и в зависимост от резултатите да се вземе решение: или да се извадят (магнитите), или (ако е, например, малко костно копче) да го наблюдават дали ще излезе само.
Дете, което си бърка в устата. Снимка: Shutterstock
Отстраняването на чужди тела от стомашно-чревния тракт при децата се прави под упойка.
Малките пациенти, които са развили някакво усложнение: възпаление, перфорация и т.н. - трябва задължително да се наблюдават болница.
Рехабилитационният период след неусложнено отстраняване на чуждо тяло е минимален.
Понакога се налага контрлна гастроскопия, ако лекарят подозира, че има възпалителни джобове в стомаха (където чуждо тяло е в съседство със стените на органа).
Попадането на чужди предмети в хранопровода, стомаха или червата е опасна ситуация, която е по-лесно да бъде предотвратена , отколкото след това да има „спасителни“ действия. Не случайно върху всяка игра, мозайка, лего или играчка с малки детайли пише: „Забрането за деца под 3 години“
Мона Василева
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари